Shefi i shërbimit sekret rus: CIA na dha informacion të përgjithshëm për sulmet terroriste

Shefi i spiunazhit të Rusisë tha të martën se paralajmërimet e SHBA për një sulm të mundshëm ekstremist ishin shumë të gjera për të parandaluar sulmin vdekjeprurës në sallën e koncerteve jashtë Moskës në fund të muajit të kaluar.

“Shërbimi Federal i Sigurisë [FSB] mori disa informacione nga shërbimet e inteligjencës amerikane se një gjë e tillë për fat të keq ishte e mundur”, u tha gazetarëve Sergei Naryshkin, i cili drejton Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR).

“Por siç thanë kolegët tanë rusë, informacioni ishte shumë i përgjithshëm dhe nuk na lejoi të identifikonim plotësisht ata që kryen këtë krim të tmerrshëm”, citohet të ketë thënë ai nga agjencia shtetërore e lajmeve Interfax.

Shefi i FSB-së, Alexander Bortnikov, javën e kaluar gjithashtu pranoi se Rusia kishte marrë informacion “të përgjithshëm” për një sulm të mundshëm nga Shtetet e Bashkuara.

Paralajmërimet publike dhe private të SHBA-së, së bashku me një raport të ri se aleati rus, Irani kishte paralajmëruar Moskën për mundësinë e një “operacioni të madh terrorist”, kanë ngritur pikëpyetje në lidhje me mungesën e sigurisë së Rusisë.

Latest articles

Related articles