“Ngjan me SS naziste” – Adidasi ndalon numrin ‘44’ në fanellën e kombëtares gjermane të futbollit

Adidas i ka ndaluar tifozët e futbollit që të personalizojnë fanellën e kombëtares gjermane me numrin 44 për shkak të ngjashmërisë së perceptuar me simbolin e përdorur nga njësitë naziste SS gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Schutzstaffel (SS), një organizatë paraushtarake e Rajhut të Tretë të Adolf Hitlerit, kishte për detyrë të kryente gjenocidin e industrializuar të popullit hebre në të gjithë Evropën.

Shqetësimet për fanellat fillimisht u ngritën nga historiani Michael König, i cili tha se dizajni i kompletit ishte “shumë i diskutueshëm”.

Fanella gjermane si mysafir provokoi gjithashtu polemika për shkak të ngjyrës rozë. Mbështetësit thonë se pasqyron diversitetin e Gjermanisë, ndërsa kritikët pretendojnë se është jotradicionale dhe një rrëmbim parash i organizuar nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB).

Një zëdhënës i Adidas, Oliver Brüggen, mohoi se ngjashmëria e kompletit me simbolet naziste ishte e qëllimshme. “Ne si kompani jemi të përkushtuar të kundërshtojmë ksenofobinë, antisemitizmin, dhunën dhe urrejtjen në çdo formë,” tha ai. “Ne do të bllokojmë personalizimin e fanellave.”

E projektuar në vitin 1929, shenja “SS” është bërë sinonim i disa prej krimeve më të këqija të kryera nga nazistët. Anëtarët e SS ishin përgjegjës për ruajtjen e kampeve të përqendrimit, marrjen në pyetje të tradhtarëve të dyshuar dhe drejtimin e kampeve të shfarosjes si Aushvici, ku u vranë 1.3 milionë njerëz.

Kjo është hera e dytë në javët e fundit që një fanellë futbolli ndërkombëtar shkakton polemika. Tifozët e Anglisë ishin kritikë ndaj ndryshimeve të bëra në kryqin e Shën Gjergjit në pjesën e pasme të jakës së fanellës së ekipit.

Nike pretendoi se përdorimi i ngjyrës vjollce dhe blusë së bashku me të kuqen tradicionale kishte për qëllim të përfaqësonte përfshirjen, por kritikët pretenduan se ishte mungesë respekti dhe një akt “sinjalizim virtyti”. Keir Starmer, lideri i Laburistëve, ishte në mesin e politikanëve që kërkonin që ajo të anulohej.

Kampionati Europian i Futbollit këtë vit do të zhvillohet në Gjermani, ku ndeshjet do të zhvillohen në 10 qytete të ndryshme. Ai do të nisë më 14 qershor kur nikoqirët do të përballen me Skocinë

Latest articles

Related articles