Inteligjenca Spanjolle: Moska pagoi një killer për të ekzekutuar dezertorin rus

Shërbimet spanjolle të inteligjencës akuzuan Kremlini për organizimin e vrasjes së Maksim Kuzminovit, pilotit rus i cili dezertoi në Ukrainë vitin e kaluar.

Kuzminov, i cili raportohet se jetonte në Spanjë me një identitet të rremë, u gjet i vrarë në qytetin spanjoll Villajoyosa, pranë Alicante, më 13 shkurt. Policia tha se killeri e qëlloi ish-pilotin gjashtë herë para se të kalonin mbi të me një makinë, njoftoi media spanjolle.

Burimet në shërbimet spanjolle të inteligjencës tha për median spanjolle El País se do të jetë e vështirë të lidhte drejtpërdrejtë vrasjen me njërën nga agjencitë e Rusisë, por ata besojnë se Moska ka marrë paguar banditë nga jashtë Spanjës për të kryer vrasjen.

Sipas burimeve të medias, shërbimet spanjolle të inteligjencës nuk e dinin se Kuzminovi ishte në Spanjë, pasi ata nuk u informuan për ardhjen e tij. Më herët në javë, zëdhënësi i qeverisë, Pilar Alegría, nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me faktin nëse Kuzminovi ishte nën mbrojtjen e policisë spanjolle, duke thënë se rasti ishte “nën hetim”.

Kuzminovi dezertoi nga Rusia në gushtin e vitit 2023, fluturuar helikopterin e tij Mi-8 në Ukrainë nga fronti dhe dorëzuar autoriteteve. Ukraina, sipas raporteve, i ka paguar atij ekvivalentin e 500,000 dollarëve në hryvnia si shpërblim për dezertimin.

Burimet diplomatike thanë për El País se Spanja do të japë një “përgjigje të fortë” nëse autoritetet konfirmojnë përfshirjen e Kremlinit.

Sergey Naryshkin, kreu i Shërbimit të Jashtëm të Inteligjencës së Rusisë, tha për agjencinë e lajmeve të kontrolluara nga shteti rus TASS se Kuzminovi ishte “tradhtar dhe kriminel” i cili “u bë një kufomë morale në momentin kur po planifikonte krimin e tij të ndyrë dhe të tmerrshëm.”

Latest articles

Related articles