Dënohet me 8 vite ish presidenti i Tunizisë

Një gjykatë në Tunizi dënoi ish-presidentin Moncef Marzouki me tetë vjet burg në mungesë si pjesë e goditjes së vendit ndaj kundërshtarëve të presidentit Kais Saied.

Vendimi erdhi pasi figura e shquar e opozitës Jaouhar Ben Mbarek u dënua me gjashtë muaj burg.

Autoritetet thanë se Marzouki kishte shkelur ligjet kundër nxitjes dhe bëri thirrje për përmbysjen e qeverisë, tha zëdhënësi i gjykatës Mohamed Zitouna për agjencinë shtetërore të lajmeve të Tunizisë, TAP, të premten në mbrëmje.

Avokati i tij, Samir Ben Amor, i tha Associated Press se fjalia ilustron “ngurtësimin e linjës politike të marrë nga qeveria kundër kundërshtarëve

Latest articles

Related articles