Ish oficeri i SHIN BET: Izraeli ka problem me rrjetin e informatorëve, bazohej tek monitorimi i internetit

Sipas një ish-zyrtari të inteligjencës izraelite, dështimet e rënda të sigurisë që lejuan Hamasit të zhvillojë sulmin më të madh ndaj Izraelit në dekada mund të kenë qenë pjesërisht për shkak të neglizhencës së aftësive tradicionale të spiunimit në favor të monitorimit në internet.

Gonen Ben Itzhak, i cili shërbeu për më shumë se një dekadë në Shin Bet, agjencia izraelite e sigurisë së brendshme, tha se ishte “e qartë” se Izraeli kishte një problem me rrjetet e informatorëve të tyre në Gazë pasi Hamasit u lejua të vriste të paktën 1,200 persona. “Për shumë vite, kam pasur ndjenjën se inteligjenca mbështetet gjithnjë e më shumë në teknologji dhe kibernetikë, dhe më pak në inteligjencën njerëzore,” tha Itzhak për iNews. Ai shpjegoi se gjatë karrierës së tij duke menaxhuar “burimet” ndër popullatën palestineze në Bregun Perëndimor, civilët u rekrutuan dhe u trajnuan për të transmetuar informacion rreth sjelljeve të pazakonta në zonën e tyre, “që të na japin disa ide kur diçka nuk shkon si duhet”.

Duke marrë parasysh shkallën e sulmit të Hamasit me emrin “Flluska e Al-Aqsasë”, i cili ka shkaktuar më pas edhe 1,000 vdekje nga sulmet ajrore izraelite si hakmarrje në Gazë, ai tha: “Është shumë e vështirë të kuptohet se si ka qenë e mundur që kaq shumë njerëz janë përfshirë në këtë operacion dhe Shin Bet nuk ka pasur asnjë ide rreth përgatitjeve të tyre. Terroristët që hyrën në kibutz-e ishin komando… Kur Izraeli i pa ata duke u stërvitur, ata nuk kuptuan se çfarë po bënin ose si po e bënin atë.”

Itzhak, 52 vjeç, u bë i njohur për herë të parë si, rekrutuesi dhe menaxheri i Mosab Hassan Yousef, i biri i një nga themeluesve të Hamasit, i cili shërbeu si informator izraelit për një dekadë para se të kërkonte strehim në SHBA. Në vitet e fundit ai ka ndihmuar në udhëheqjen e protestave masive kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Ai frikësohet se qytetarët të cilët janë rrëmbyer nga Hamas gjatë sulmit do të vdesin nëse mijëra ushtarë izraelitë që janë të grumbulluar në kufirin me Sektorin e Gazës dërgohen në territorin palestinez.

Ai beson se Izraeli duhet të vendosë diplomaticinë si prioritet për të siguruar lirimin e pengëve duke kërkuar nga vendet tjera të bisedojnë me Hamas, edhe pse i krahasoi ata me ISIS-in. “Duket se qeveria izraelite ka vendosur të sulmojë Gazën pa marrë parasysh situatën e pengjeve,” tha ai. “Nuk shoh si mund të zgjidhet kjo në mënyrë ushtarake. Ajo mund të realizohet vetëm përmes negociatave.”

Ai vuri në pah se udhëheqësit e vendit të tij duhet të “shkojnë në Egjipt, dhe ndoshta në vende të tjera si Gjermania, për të përpiqur të arrijnë marrëveshje me Hamas për të liruar sa më shumë pengje që të jetë e mundur – edhe nëse çmimi është lirimi i terroristëve që gjenden në burgjet izraelite.”

Itzhak shqetësohet se Izraeli mund të ketë dëmtuar marrëdhënien e tij me Egjiptin në një kohë të rëndësishme, pasi Kairoja mendohet se është e shqetësuar për një eksod të palestinezëve në territorin e saj në Sinai për të ikur nga bombardimet izraelite. Raportohet se Katar po tenton të ndërmjetësojë një shkëmbim të të burgosurve mes dy palëve, por Izraeli ka deklaruar se “nuk ka bisedime” me Hamasin, ndërsa zyrtarët e Hamasit gjithashtu thonë se nuk ka “asnjë mundësi për të biseduar” për pengjet ndërsa sulmet ajrore në Gazë vazhdojnë.

Latest articles

Related articles