Franca akuzon FSB-në e Rusisë për fushatën e Yllit me 6 cepa hebre në Paris

Francia ka ngritur akuza kundër shërbimit rus të sigurisë, FSB-së, për një fushatë grafiti anti-semit që ka përfshirë Parisin. Prokurorët francezë kanë raportuar se nëntëdhjetë grafitë me formën e yllit të Davidit janë gjetur në ndërtesa në Paris dhe zonat përreth tyre, gjatë muajve të fundit të konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit.

Grafitë janë interpretuar si një kërcënim për komunitetin hebre. Një çift moldav është arrestuar në lidhje me këtë rast, ndërsa një biznesmen moldav prorus është identifikuar si personi që i ka drejtuar ata.

Burimet thanë se operacioni ishte organizuar nga divizioni i pestë i FSB-së, i cili merret me operacione ndërkombëtare. FSB është agjencia kryesore pasuese e KGB-së së Bashkimit Sovjetik.

Grafitë e yllit të Davidit kanë shkaktuar reagime të forta në Francë. Ata kanë ringjallur kujtimet e okupimit nazist të Parisit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe dëbimin e hebrenjve në kampet e vdekjes. Grafitë ishin një simbol i përdhosjes dhe diskriminimit që hebrenjtë pësuan gjatë asaj periudhe të errët të historisë.

Reagimet politike ndaj kësaj fushate grafiti ishin të qarta. Elisabeth Borne, kryeministre e Francës në atë kohë, i cilësoi aktet si “të neveritshme”. Bashkimi i Studentëve Hebrej të Francës doli me një deklaratë ku theksonte se grafitë ishin një imitim i mënyrës së detyrueshme që hebrenjtë u detyruan të vishnin yjet gjatë pushtimit nazist.

Le Monde, gazeta prestigjioze franceze, ka raportuar se ky operacion i dyshuar i FSB-së ka qenë pjesë e një fushate dezinformimi më të gjerë që ka synuar jo vetëm Francën, por edhe vende të tjera si Polonia, Spanja, Gjermania, Rumania dhe Austria.

Shërbimi i sigurisë ndërkombëtare i Francës, DGSE, ka nxitur forcat e policisë franceze të jenë të kujdesshme dhe të raportojnë çdo shenjë të mundshme të subversionit rus, si vandale, grafitë, postera, etiketa dhe letërnjoftimet. Qëllimi i këtyre veprimeve është të përhapin ndarjet në shoqërinë franceze dhe të amplifikojnë tensionet sociale.

Lufta në Lindjen e Mesme midis Izraelit dhe Hamasit ka shkaktuar një sërë konfliktesh dhe tensionesh në nivel ndërkombëtar. Sulmet dhe kundërsulmet kanë çuar në humbje njerëzore të mëdha dhe tensione të thella në rajon. Francezët janë ndjeshëm ndaj këtyre zhvillimeve dhe janë të vendosur për të identifikuar dhe ndëshkuar përgjegjësit për aktet e urrejtjes dhe diskriminimit.

Akuza e Francës kundër FSB-së shton tensionet në marrëdhëniet midis dy vendeve.

Latest articles

Related articles