Kina ‘pushtohet’ nga acari, temperaturat arrijnë deri në -50 gradë Celsius

Temperaturat thyen një rekord 64-vjeçar në rajonin e largët perëndimor të Kinës, Xinjiang, duke rënë në minus 52.3 gradë Celsius në mes të një të ftohti dhe ndërprerjeve të trafikut pas festës së Vitit të Ri Kinez.

Media shtetërore tha se rekordi i së dielës në qytezën Tuerhong të qarkut Fuyun ishte më i ulëti që nga fillimi i regjistrimeve në Xinjiang, duke tejkaluar një temperaturë prej minus 51.5 gradë Celsius, e vendosur më 21 janar 1960.

Përmes disa ditëve të ftohtit dhe borës, qindra kilometra rrugë janë prekur në zonën e rajonit të Altay.

Kjo nxiti autoritetet e autostradës të dërgojnë 47 automjete dhe dhjetëra punëtorë për të hequr borën gjatë natës.

“Autoritetet kombëtare të motit ngritën paralajmërimin për kushtet e motit në nivelin e dytë më të lartë”, shkroi gazeta Global Times, me rënie drastike në të gjithë vendin deri të enjten

Latest articles

Related articles