Skiatorja e njohur amerikane vdiq pasi e zuri orteku në Brezovicë. I fejuari: Do të martoheshim në shtator

Skiatorja e njohur amerikane Catherine ‘Kasha’ Rigby është 54-vjeçarja që vdiq pasi e zuri orteku në Kosovë.

Rigby, e njohur si Kasha, vdiq të martën në vendpushimin malor të Brezovicës në Kosovë.

I fejuari i saj Magnis Wofe Murray në një postimn ë Facebook shkruan se do të martoheshin në shtator, ndërsa thotë se është i shkatërruar.

“Ne do të martoheshim në shtator. Tani jam i ve dhe i shkatërruar”, ka shkruar ai.

SkyNews shkruan se Rigby ishte një telemarkuese dhe skiatore e madhe malesh, duke mbuluar zbritjet e para të disa prej majave më të nderuara në botë dhe ishte shfaqur në disa filma dhe në një shfaqje televizive të realityshow-ve amerikan.E konsideruar si një nga skiatoret më të mira të telemarkut në botë, ajo ishte duke skijuar jashtë korsive turistike kur një ortek e goditi, tha policia.

Ajo vdiq pavarësisht se mori CPR të menjëhershme nga Murray dhe më vonë ndihmën mjekësore.

Ajo ishte në Brezovicë, 50 milje në jug të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinës, me Tour de Piste, një projekt i përbërë nga skiatorë ekspertë për të lëvizur në pistat e skijimit të paeksploruara në vende të njohura.

Vdekja e saj u konfirmua nga Departamenti Amerikan i Shtetit, pa dhënë emrin e saj apo më shumë detaje “për respekt ndaj familjes në këtë kohë të vështirë”.

E lindur në Stowe, Vermont, në vitin 1970, ajo u bë një skiatore telemarku si fëmijë.

Skijimi Telemark është një kombinim i skijimit alpin dhe nordik ku atleti përkul gjunjët sa herë që duhet të kthehet. Thembra është ngjitur në pjesën e përparme të lidhjes me anë të një kabllo të varur.

Ajo konkurroi në garat e telemarkave dhe garat e skive ekstreme në SHBA, Kanada, Amerikën e Jugut, Zelandën e Re, Rusinë, Azinë, Evropën, Indinë dhe Lindjen e Mesme.

Ajo bëri ski majën më të lartë në Siberi, Kirgistan, Kinë dhe Pesë Majat e Shenjta Mongole dhe është një nga tre femrat e vetme amerikane që skijojnë një majë 8,000 m në Himalaje.

Paraqitja e saj më e fundit në film erdhi në 2009 Edge Of Never, dhe gjashtë vjet më vonë ajo ishte një konkurrente në sezonin e tretë të Ultimate Survival Alaska, ku ekipi i saj përfundoi i dyti.

Latest articles

Related articles