Shefat e CIA-s dhe Mossad-it do të zhvillojnë bisedime në Kajro për lirimin e pengjeve të Hamasit

Izraeli do të dërgojë negociatorë për të diskutuar një marrëveshje për lirimin e pengjeve me zyrtarë të lartë të SHBA-së, Egjiptit dhe Katarit në Kajro këtë javë me kusht që Hamasi të tërhiqet nga kërkesat e tij maksimaliste për një marrëveshje.

Hamasi ka kërkuar të martën që Izraeli, ndër të tjera, të lirojë të paktën 1500 të burgosur palestinezë, të tërheqë trupat e tij plotësisht nga Gaza, të pajtohet me një armëpushim të përhershëm dhe të ndërmarrë hapa për të ulur sovranitetin e tij në Malin e Tempullit – kërkesat e refuzuara nga kryeministri Benjamin Netanyahu si “delirante”.

Shefi i agjencisë së spiunazhit Mossad, David Barnea, shefi i agjencisë së sigurisë Shin Bet, Ronen Bar dhe Nitzan Alon, i cili komandon përpjekjet e inteligjencës për të gjetur të rrëmbyerit, do të udhëheqin delegacionin për t’u takuar me drejtorin e CIA-s Bill Burns, kryeministrin e Katarit Mohammed bin Abdulrahman al-Thani. , dhe ministri egjiptian i inteligjencës Abbas Kamel të martën, thanë dy zyrtarë izraelitë për faqen e lajmeve Walla.

Latest articles

Related articles