Kreu i inteligjencës ukrainase: bota po shkon shumë shpejt drejt një lufte globale

Shefi i inteligjencës së Ukrainës tha se lufta e zgjatur midis Izraelit dhe Hamasit mund të ndikojë në dërgimin e ndihmës ushtarake perëndimore në Kiev në luftën e tij kundër Rusisë. Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken mbërriti në Izrael të enjten dhe premtoi mbështetje nga Uashingtoni pas sulmeve të militantëve të Hamasit në Izraelin jugor gjatë fundjavës.

Blinken i premtoi Izraelit më shumë municione për të rindërtuar mbrojtjen e tij ajrore dhe tha se të dyja palët e Kongresit mbështesin më shumë ndihmë ushtarake. Të mërkurën, presidenti Joe Biden u zotua për mbështetjen e SHBA për Izraelin. Megjithatë, ka shqetësime se mbështetja ushtarake e SHBA dhe perëndimore për Ukrainën ka filluar të zbehet për shkak të problemeve të brendshme politike dhe kufizimeve buxhetore.

Në një intervistë me “drejtësia ukrainase”, kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ukrainës, Kyrylo Budanov, tha se nëse konflikti në Izrael përfundon brenda pak javësh, nuk ka “asnjë arsye për shqetësim” për ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën.

“Por nëse situata zvarritet, është mjaft e qartë se do të ketë probleme të caktuara me faktin se do të jetë e nevojshme të dërgohen armë dhe municione jo vetëm në Ukrainë,” tha ai.

Ai tha gjithashtu se përdorimi i dronëve nga Hamasi në automjetet e blinduara në sulmin e së shtunës kishte shenjat dalluese të përfshirjes ruse. “Askush përveç atyre që ishin në fushën tonë të betejës nuk mund ta bënte një gjë të tillë. Meqenëse nuk ishim ne, kjo do të thotë se ishin rusët”, tha ai.

Ai gjithashtu e konsideron të rëndësishme që agjencia shtetërore ruse e lajmeve Sputnik ka filluar të transmetojë një program në gjuhën arabe në Liban “me një narrativë të qartë ruse”. Sipas tij, e rëndësishme ishte edhe vizita e muajit të kaluar e një përfaqësuesi ushtarak rus në Iran, i cili mbështet Hamasin.

Budanov nuk ofroi asnjë provë për pretendimet e tij për përfshirjen e Moskës në sulmin e Hamasit. Kremlini tha se ishte i shqetësuar për sulmin e Hamasit dhe bëri thirrje për një zgjidhje paqësore, megjithëse presidenti rus Vladimir Putin tha se konflikti në Izrael ishte një “shembull i qartë i dështimit të politikës amerikane në Lindjen e Mesme”.

Ndërkohë, mes shqetësimeve se lufta mund të përhapet në rajonin më të gjerë, Budanov shprehu shqetësimin për atë që mund të ndodhë në afat të gjatë. “Bazuar në gjeografinë e përgjithshme, ne shohim disa konflikte që në pamje të parë duken të jenë rajonale, përveç Ukrainës, por të gjitha janë të lidhura me të njëjtat vende”, tha ai. “Unë besoj se po i afrohemi luftës globale mjaft shpejt.”

Latest articles

Related articles