MAROK – Tërmet 6.9 ballë, mbi 600 viktima dhe 153 persona të lënduar

•Një tërmet i fuqishëm me qendër në malet e Atlasit të Lartë të Marokut ka lënë deri tani mbi 600 viktima.

•Tërmeti i ndodhur pak pas orës 23:00 ka qenë me magnitudë 6.9, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC).

•Ndërtesat u shembën dhe njerëzit u larguan nga shtëpitë e tyre të dëmtuara në disa qytete.

•Raportohet se personat e plagosur deri më tani janë 153.

•Banorët e Marrakesh, qyteti më i afërt i madh me epiqendrën, thanë se disa ndërtesa ishin shembur në qytetin e vjetër, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

•Një zyrtar lokal tha se shumica e vdekjeve ishin në zonat malore që ishin të vështira për t’u arritur.

Latest articles

Related articles