Ditari i luftës: Ukraina do të marrë avionët amerikanë F16, Rusia flet për armë bërthamore

Ukrainasit kanë filluar trajnimin 6 mujor për të fluturuar me avionë luftarakë amerikanë F-16. Një zyrtar amerikan tha të enjten se Uashingtoni kishte miratuar dërgimin e F-16 në Ukrainë nga Danimarka dhe Holanda për t’u mbrojtur kundër Rusisë sapo të përfundonte trajnimi i pilotëve.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi sot Holandën në një përpjekje për të forcuar Forcën Ajrore të Ukrainës, disa ditë pasi Shtetet e Bashkuara miratuan vendosjen e mundshme të avionëve luftarakë amerikanë F-16 në Holandë dhe Danimarkë. Holanda, së bashku me Danimarkën, ka udhëhequr një përpjekje ndërkombëtare në muajt e fundit për të trajnuar pilotët ukrainas për të fluturuar F-16 dhe përfundimisht për t’i dhuruar ato për një luftë më të suksesshme kundër forcave ruse që pushtuan Ukrainën në shkurt 2022. Holanda mund të dërgojë F-16 në Ukrainë ndërsa forcat e saj të armatosura kalojnë në gjuajtësit F-35. Sipas Ministrisë Holandeze të Mbrojtjes, Holanda ka në shërbim 24 avionë F-16 që do të hiqen gradualisht nga mesi i vitit 2024.
Nga ana tjetër, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se posedimi i armëve bërthamore nga Rusia është e vetmja përgjigje ndaj kërcënimeve të sigurisë, njoftoi agjencia ruse e lajmeve TASS. “Posedimi i armëve bërthamore sot është e vetmja përgjigje e mundshme ndaj disa prej kërcënimeve të jashtme të rëndësishme për sigurinë e vendit tonë”, tha kreu i diplomacisë ruse.
Shërbimet e inteligjencës amerikane vlerësojnë se një kundërofensivë ukrainase nuk do të arrijë në qytetin kyç të Melitopolit në juglindje të vendit, thanë për Washington Post njerëz të njohur me raportin konfidencial.Këto pretendime, nëse vërtetohen të vërteta, nënkuptojnë se Kievi do të humbasë detyrën e tij kryesore për të prerë urën tokësore të Rusisë me Krimenë këtë vit.
Vlerësimi i zymtë bazohet në forcën e Rusisë në mbrojtjen e territorit të pushtuar me fusha të minuara dhe llogore, dhe ka të ngjarë të ushqejë një debat midis Kievit dhe qendrave të fuqisë perëndimore se pse një kundërofensivë, në të cilën dhjetëra miliarda dollarë armë dhe pajisje ushtarake perëndimore janë shpërthyer. investuar, nuk i ka arritur qëllimet e veta.
Forcat ukrainase që sulmojnë në drejtim të Melitopolit nga qyteti i Robotny, më shumë se 80 kilometra larg, do të përfundojnë disa kilometra larg qytetit, njoftuan zyrtarët amerikanë. Melitopol është çelësi i kundërofensive ukrainase, e cila shihet si një rrugë më e shkurtër për në Krime. Qyteti ndodhet në kryqëzimin e dy autostradave të rëndësishme që lejojnë rusët të lëvizin pajisjet dhe personelin ushtarak nga gadishulli në territoret e tjera të pushtuara në Ukrainën jugore.
Ukraina nisi një kundërofensivë në fillim të qershorit, me shpresën për të përsëritur suksesin e vjeshtës së kaluar kur rimorën dy rrethe të Kharkiv.
Megjithatë, në javën e parë të luftës, forcat ukrainase pësuan humbje të konsiderueshme kundër linjave të armëve të rënda ruse, pavarësisht se ishin të pajisura me pajisje të reja perëndimore, duke përfshirë automjete të blinduara amerikane Bradley, tanke gjermane Leopard dhe mjete të specializuara për pastrimin e minave. Por Ukraina vendosi të parandalonte humbjet në fushën e betejës dhe të kalonte në taktikën e mbështetjes në njësi më të vogla që do të sulmonin nëpër zona të ndryshme të frontit. Kjo bëri që Ukraina të arrinte fitore të vogla.
Kohët e fundit, Kievi ka dërguar më shumë rezerva në front, duke përfshirë njësitë Stryker dhe Challenger, por ende nuk ka depërtuar në linjën kryesore të mbrojtjes ruse.

Latest articles

Related articles