Njeriu më i kërkuar i mafies ‘Ndrangheta’, mbrohet më shumë se kryeministrja italiane

Nga Siobhan Robbins, korrespondente për Evropën për ‘Skynews’

“Ai është duke ardhur”. Pas timonit të mjetit të blinduar që ai e quan “kafaz mbrojtës”, është një nga njerëzit më të shënjestruar të Italisë.

Prokurori Nicola Gratteri, 65 vjeç, i ka kushtuar jetën e tij luftës kundër ‘Ndrangheta-s, një nga sindikatat më të fuqishme të krimit në botë. Grupi është i vendosur në Kalabri, në skajin jugor të Italisë.

Ekipi i Gratteri ka zgjedhur një hyrje të ndryshme, duke përzier rutinën e tij me shpresën për të mposhtur çdo vrasës.

Gratteri i ka mbijetuar disa komplote për ta vrarë. Personalisht, ai është i qetë, pavarësisht se dritaret e zyrës së tij janë të pajisura me xham antiplumb.

“Nuk mund të bëj asgjë pa eskortën e policisë”, thotë ai.

“Brenda shtëpisë sime është si Big Brother. Ka kamera sigurie kudo, madje edhe në kopshtin ku ushqej pulat e mia.”

Gratteri ka jetuar kështu për më shumë se tre dekada. Ai thuhet se kërkon më shumë mbrojtje se kryeministri italian. Makinat e blinduara, njëra prej të cilave është e pajisur me një bllokues sinjali për të ndaluar aktivizimin e një bombe nga distanca, e shoqërojnë atë për në punë. I pëlqen të drejtojë mjetin vetë, sepse e bën atë “më pak të tensionuar”.

Ai kërkon falje për tavolinën e tij të çrregullt, e cila është e mbushur me letra dhe libra për mafian, më pas më ofron një kafe.

Kjo përzierje e ndjeshmërisë dhe efikasitetit është ndoshta një nga arsyet pse 300 viktima mafioze janë në listën e tij të pritjes. “Unë jam zgjidhja e tyre e fundit,” thotë ai. “Shpresa e tyre e fundit për të jetuar një jetë paqësore.”

Që nga fillimi si avokat në vitet 1980, ai e ka bërë misionin e tij për të luftuar ‘Ndrangheta’. Ai nxjerr një listë të arritjeve të tij me një zë kaq të qetë, sa thuajse po kalon nëpër listën e tij javore.

I lindur i treti nga pesë fëmijët në qytetin e vogël kalabrez të Gerace në vitin 1958, ‘Ndrangheta ishte një prani në jetën e Gratteri që në fillim. Rajoni është vendlindja e tij dhe vendlindja e tij rurale ishte e mbushur me ndjekësit e tij. Nuk ishte e pazakontë për të, të shihte trupat e viktimave të mafias në rrugë teksa ecte në shkollë.

“Pashë kaq shumë njerëz të vrarë, pashë një dhunë të tillë. Djemtë e bosëve të ‘Ndrangheta’ silleshin si bosët e vegjël të mafias në shkollë. Ata ishin të dhunshëm si baballarët e tyre,” kujton ai.

Babai i tij ishte “bujar”, por “i varfër”. Prindërit e tij kishin një sasi të vogël toke dhe disa kafshë, por ishte drejtimi i tyre moral që e shpëtoi.

“Unë kam qenë me fat që kam lindur në një familje njerëzish të ndershëm. Nëse do të kisha lindur 100 metra [lart] rrugës ose 100 metra [poshtë], sot do të isha një mafioz, një ‘bos Ndrangheta’.

Brutaliteti që ai dëshmoi duke u rritur e ka prekur thellësisht atë. Një shok fëmijërie ishte vetëm 11 vjeç kur mafia vrau babanë e tij. “Ai pushoi së foluri dhe ishte gjithmonë i heshtur,” thotë Gratteri.

Por ai djalë i heshtur po kurdiste hakmarrjen e tij. Pasi mundi të voziste, ai bleu një makinë të blinduar dhe u përpoq të gjurmonte vrasësit e babait të tij.

“Pak kohë më vonë, ai u vra duke zbritur nga makina e tij”.

Kjo tragjedi la gjurmë te Gratteri. Ai u bë i vendosur “për ta refuzuar atë dhunë” dhe për të bërë një ndryshim.

Ai studioi fort dhe kaloi provimet juridike, duke hyrë në drejtësi në vitin 1986. Pothuajse menjëherë, karriera e tij e vuri në një rrugë përplasjeje me komunitetin e tij të fëmijërisë. Ai siguroi një dënim me tetë vjet burg për një ish-mik të kthyer në “Ndrangheta”, i cili u arrestua me një sasi të madhe armësh, duke përfshirë kallashnikovë, eksplozivë dhe bazuka.

Deri në vitin 1989, puna e tij në hetimet antimafia e kishte bërë atë një objektiv. “Ndjeva se Ndrangheta po më merrte frymë në qafë”, kujton ai.

Kërcënimet filluan seriozisht atë pranverë. Fillimisht, mafia qëlloi me plumba në derën e shtëpisë së të fejuarës së tij, më pas e thirrën në orën 2 të mëngjesit dhe e paralajmëruan se po martohej me “një të vdekur”.

E themeluar në Kalabri në shekullin e 18-të, ‘Ndrangheta’ tani është një nga organizatat kriminale më të fuqishme në planet. Është mafia e vetme që është aktive në të paktën 50 vende, me prezencë në çdo kontinent.

Qarkullimi vjetor i saj vlerësohet në 60 miliardë euro (52 miliardë £)

Përkthyer fjalë për fjalë, emri i saj në thelb do të thotë “burrë trim”. Besohet se rrjedh nga fjala greke “andragathía” që do të thotë “heroizëm” ose “virtyt burrëror”.

Historikisht një mafie bujqësore, në vitet 1970 ‘Ndrangheta filloi të specializohej në rrëmbime. Pasi rrëmbyen objektivat e pasur në veri, ata i sollën në zemrën e tyre të pyllëzuar të Kalabrisë.

‘Shtëpia ime është si Big Brother’/ Njeriu më i

Sipas Gratteri, mund të duhen deri në gjashtë ose shtatë pengje në të njëjtën kohë. Vendndodhja rurale dhe besnikëria e komunitetit lokal ndaj grupit, e bënë pothuajse të pamundur për autoritetet gjetjen e viktimave.

Më pas, në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve 1990, kërkesa për kokainë u rrit në Itali dhe Evropë. Dikur ruajtja e elitave, ajo u shndërrua në drogën e masave. Rreth asaj kohe, mafia e njohur siciliane, Cosa Nostra, i bëri luftë shtetit me bomba, masakra dhe vrasjen e kolegëve prokurorë të Gratterit, Giuseppe Falcone dhe Paolo Borsellino. Shteti u kundërpërgjigj, duke dobësuar ndjeshëm mafien dikur të fuqishme siciliane.

Duke parë një mundësi, ‘Ndrangheta’ dërgoi dhjetëra të rinj në Kolumbi, Bolivi, Peru dhe pyjet e shiut të Amazonës për të blerë kokainë me çmimin më të ulët. Grupi krijoi lidhje të forta me kartelet e Amerikës së Jugut, të cilat i ndihmuan anëtarët të bëheshin disa nga trafikantët më të fuqishëm të drogës në botë.

Sot, ‘Ndrangheta’ thuhet se kontrollon deri në 80% të tregtisë së kokainës në Evropë.

Ndikimi i saj është aq i fortë sa nëse autoritetet italiane kapin një nga dërgesat e saj, disa kartele kolumbiane zëvendësojnë drogën falas.

Ndërsa kokaina është fokusi i saj, ‘Ndrangheta është gjithashtu e përfshirë në krimin e organizuar. Shtrëngimi, frikësimi dhe dhuna brutale janë të gjitha shenjat dalluese të aktiviteteve të grupit.

Në vitin 1991, binman Francesco Tramonte u qëllua për vdekje ndërsa ishte në punë në qytetin kalabrez të Lamezia Terme. Ai dhe kolegu i tij u qëlluan me kallashnikov. Vajza e Franceskos, Stefania, e cila tani është 43 vjeç, thotë se babai i saj u vra për të frikësuar shefat e tij sepse mafia donte kontrollin e kontratës publike të mbetjeve.

“Ndrangheta ka bërë dëme që askush nuk mund t’i riparojë. Atë mëngjes humba nënën time dhe babain tim. Para kësaj ajo vishte të bardha, lule, pas kësaj, gjithçka u bë e zezë në shtëpinë tonë.

“Kam humbur llogarinë e kërcënimeve, telefonatave anonime, presionit mediatik,” thotë Gratteri me qetësi, duke menduar kur kaloi për herë të parë ‘Ndrangheta’.

“Që nga viti 1989, kam zgjedhur një anë dhe kam ndjekur mësimet e prindërve të mi. Kam bërë zgjedhjen e duhur.”

Në vitin 1993, një vit pasi kolegët e tij prokurorë u vranë në Siçili, Gratteri u shpëtoi tre atentateve në tre javë. Në vitin 2005, policia zbuloi një arsenal armësh dhe bombash, të cilat do të ishin përdorur për ta sulmuar atë.

Që atëherë, përgjimet dhe deklaratat e dëshmitarëve kanë zbuluar disa plane për ta hedhur në erë. Dhe së fundmi, një kërcënim me vdekje u raportua nga një dëshmitar në të ashtuquajturin “maksi-gjyq” mafioz që ai drejton.

Dëshmitari pretendon se një nga shefat ka thënë se “në momentin e duhur do t’i japim fund të keq Gratterit”.

Por prokurori nuk pranon të frikësohet. Në vend të kësaj, ai po kërkon dënimet më të rënda të mundshme me shpresën se mund të pengojë rekrutët e rinj. Ai beson se kjo qasje e ashpër mund të zvogëlojë numrin e mafias me 80% në një dekadë nëse bëhet normë në Itali dhe Evropë.

“Ne kërkuam mbi 4700 vjet burg për të akuzuarit, si dhe një milion e gjysmë euro gjobë. Një sallë gjyqi e projektuar posaçërisht bunkeri është ndërtuar në një park industrial në Kalabri për të akomoduar çështjen. “Ky është një nga vendet më të sigurta,” siguron Gratteri, ndërsa kalojmë pranë detektorëve të metalit që kornizojnë hyrjen e kësaj pallati të ulët. Ai nuk ka veshur jelek me thikë apo veshje antiplumb dhe nuk ka maskë për t’u mbrojtur nga një sulm me acid.

Brenda sallës së gjyqit, ekrane të mëdha televizive varen nga tavani i mbushur me fytyrat e të pandehurve që gjykohen nga qelitë e tyre të burgut. “Janë disa nga familjet mafioze,” thotë Gratteri, duke bërë me shenjë në galerinë publike. Edhe me sigurinë e tij të vendosur në mënyrë diskrete rreth nesh, ai ende duket i ekspozuar.

Por fokusi i tij është i palëkundur. “Unë jam optimist për vendimin e gjykatës. Ai do të ketë një ndikim të madh në ‘Ndrangheta – mafia lokale do të marrë kohë për t’u rigrupuar pas kësaj.”

Lufta e Gratteri kundër këtij rrjeti jashtëzakonisht të fuqishëm e ka detyruar atë të bëjë sakrifica në jetën e tij personale. Ai është ende i martuar, por kryesisht ka jetuar i ndarë nga gruaja e tij, për sigurinë e saj.

Ata kanë dy djem të rritur që jetojnë në veri të Italisë. Kur ishin më të vegjël, ishte shumë e rrezikshme për të që t’i çonte djemtë edhe për një shëtitje me biçikletë. Gruaja e tij bënte pjesën më të madhe të prindërimit dhe u thoshte djemve se babai i tyre po i shikonte shfaqjet e tyre shkollore nga pjesa e pasme e audiencës, kështu që ata nuk e ndjenin mungesën e tij aq të mprehtë.

“Unë i shoh fëmijët e mi për gjysmë ore çdo dy muaj, por e jona është një marrëdhënie e fortë. Nuk është koha që kalojmë me fëmijët tanë, por intensiteti i saj,” thotë ai, një fije pakënaqësie e dukshme në shprehjen e tij.

Dëshira e Gratteri për të rrëzuar mafien, e cila filloi në rininë e tij, tani është vepër e jetës së tij.

Latest articles

Related articles