Zelensky shkarkoi krerët e qendrave rajonale të rekrutimit ushtarak të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se qeveria e tij po shkarkon krerët e të gjitha qendrave rajonale të rekrutimit ushtarak në Ukrainë, një veprim dramatik për të goditur korrupsionin në sistemin e rekrutimit, pasi nevojiten dëshpërimisht ushtarë të rinj për të zëvendësuar të vrarët dhe të plagosurit në luftime. “- Ky sistem duhet të udhëhiqet nga njerëz që e dinë saktësisht se çfarë është lufta dhe pse cinizmi dhe ryshfeti gjatë luftës janë tradhti. Në vend të kësaj, ushtarët që kanë kaluar frontin ose që nuk mund të jenë në llogore sepse janë të sëmurë ose kanë humbur gjymtyrët, por kanë ruajtur dinjitetin e tyre, mund t’u besohet ky sistem rekrutimi”, tha presidenti.Lufta kundër korrupsionit është një prioritet, shtoi Zelenski, dhe lëvizjet vijnë në mes të përpjekjeve për të zgjidhur çështjet që lidhen me rekrutimin ushtarak.
Byroja arrestoi kreun e Qendrës Territoriale të Qarkut të Kievit për Rekrutim dhe Mbështetje Sociale, të cilin nuk e përmendi, duke e akuzuar atë për pjesëmarrje në krijimin e dokumenteve fiktive që pretendonin se burrat e papërshtatshëm për të shërbyer lejoheshin të largoheshin nga vendi, dhe ryshfeti ishte 10.000 dollarë secila, raporton New York Times.
Byroja arrestoi gjithashtu kreun e një prej departamenteve të administratës ushtarake të Kievit, gjithashtu i paidentifikuar publikisht, duke e akuzuar atë për nxjerrjen e dokumenteve për tre burrat.
Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, burrat midis moshës 18 dhe 60 vjeç nuk janë lejuar të largohen nga vendi dhe rojet kufitare thanë se individët po arrestoheshin çdo ditë për ta bërë këtë. Byroja Shtetërore e Hetimit të Ukrainës njoftoi në fillim të kësaj jave se kishte hapur 112 raste korrupsioni kundër zyrtarëve qeveritar.

Shpërthime u raportuan sot në kryeqytetin ukrainas Kiev, pasi u shpall një alarm ajror mbarëkombëtar, ndërsa hapësira ajrore mbi aeroportin Vnukovo të Moskës u mbyll përkohësisht dhe të gjitha fluturimet u ndaluan për shkak të dronëve të mundshëm në zonë.Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitalii Klitschko, u tha qytetarëve që të qëndrojnë në strehimore. Zyrtarët e qytetit thanë se mbrojtja ajrore po funksiononte dhe forcat ajrore regjistruan sulme me raketa supersonike ruse në zonën e Kievit.
Ngritjet dhe uljet në aeroportin e Moskës janë pezulluar për shkak të mundshëm të dronëve, raportojnë mediat ruse. Për arsye jashtë kontrollit të aeroportit, në Vnukovo janë vendosur kufizime të përkohshme për uljen dhe ngritjen e avionëve, njoftoi aeroporti. Për arsye sigurie, disa fluturime u devijuan drejt aeroporteve të tjera në rajonin e Moskës

Latest articles

Related articles