Turqia filloi së ndërtuari një uzinë për prodhimin e dronëve në Ukrainë

Në Ukrainë filloi ndërtimi i uzinës së dronëve “Bajraktar” të prodhuesit turk të avionëve Bajkar. Këtë e bëri të ditur ministri i industrive strategjike të Ukrainës, Aleksandër Kamishin. Marrëveshja për ndërtimin e një uzine për mjetet ajrore pa pilot “Bajraktar” në Ukrainë u nënshkrua në shkurt të vitit 2022 dhe në gusht u bë e qartë se Bajkar tashmë kishte blerë një ngastër toke. Uzina do të ketë një sipërfaqe prej mbi 30 000 metra katrorë dhe do të punësojë 300 inxhinierë dhe teknikë ukrainas. Drejtori i përgjithshëm i kompanisë turke, Haluk Bajraktar, tha se pritet që prodhimi i dronëve “Bajraktar TB2” dhe “Bajraktar Akinxhë” të fillojë në Ukrainë në vitin 2025. Gjatë vizitës së Vollodimir Zelenski në Turqi më 7 korrik, në prani të presidentit ukrainas dhe homologut të tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, u nënshkrua një Memorandum bashkëpunimi midis Turqisë dhe Ukrainës në fushën e industrive strategjike, duke përfshirë prodhimin e dronëve.

Latest articles

Related articles