Tabaku: Inceneratorët, manuali i një shteti të kapur nga koka tek këmbët

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, deklaroi të shtunën se kushdo që hedh sytë në dosjet e hetimeve për inceneratorët, “vëren manualin e një shteti të kapur nga koka tek këmbët”.

Nëpërmjet një shkrimi në faqen e saj në Facebook, Tabaku nënvizon se prej ditës së djeshme, historia politike e Shqipërisë nuk është më e njëjtë, pasi, sipas saj, për herë të parë në tridhjetë vite, një zëvendës kryeministër është përpara bankës së të akuzuarve, për një aferë që shqiptarëve u kushton 430 mln euro.

“Për katër vite me radhë historia e inceneratorëve u injorua dhe denoncuesit e tyre kryesorë u sulmuan nga qeveria ndërsa mediat pranë saj injoronin apo sulmonin këdo që denonconte. Në një shtet të kapur, paraja dhe pushteti kanë një marrëdhënie tejet të ngushtë me njëra tjetrën. Sa më shumë pushtet të kesh aq më shumë para fiton dhe aq më shumë përpiqesh të paguash avokatë publikë për të zeruar kundërshtarët politikë.

Fatkeqësisht, pushteti i mazhorancës dhe paraja e inceneratorëve krijoi imazhin dhe idenë se në të vërtetë Shqipëria po pastrohej dhe se denoncimet e opozitës dhe kujtdo tjetër nuk qenë vetëm se shpifje.”- shkruan Tabaku.

Sipas saj, mazhoranca, që sot përpiqet të përfitojë nga gjoja mbështetja për Reformën në Drejtësi, qe e para që sulmoi dhe pengoi hetimin parlamentar për aferën e inceneratorëve.

Latest articles

Related articles