Ditari i Kinës 36: Si Kina dhe mafiozët kinezë jashtë shtetit mbrojnë interesat e njëri-tjetrit

Mafia kineze në Europë është e organizuar në mënyrë të ngjashme me mafian tradicionale italiane. Ajo operon në fusha të ndryshme të biznesit, duke përfshirë industrinë e tekstilit, restorantet, shtëpitë e lojërave të fatit, trafikun e drogës dhe armëve. Krimit të organizuar kinez po zgjerohet në mënyrë të shpejtë në Europë dhe nëpërmjet aleancës së tij me shtetin kinez, po arrin të bëjë ndikim në zhvillimet politike dhe ekonomike në vendet ku operon.

Mafia kineze në Europë nuk është e izoluar nga shteti kinez, por është në një marrëdhënie simbiotike me shtetin. Sipas burimeve mafia kineze në Europë ofron informacion dhe inteligjencë për shtetin kinez, ndërsa në këmbim merr mbështetje dhe mbrojtje nga shteti. Kjo aleancë e fshehtë është e rrezikshme për sigurinë e Evropës.

Përshembull në qytetin italian Prato, një nga komunitetet më të mëdha kineze në Europë, ka ndodhur një eskalim i shqetësueshëm i dhunës së krimit të organizuar. Në vitin 2010, në një sulm me thika, u vranë dy të rinj që ishin pjesë e dy bandave rivale kineze. Për herë të parë, policia italiane hartoi një hartë të shpejtë të përhapjes së mafias kineze në Evropë.

Në kulmin e këtij hetimi në vitin 2017, detektivët zbuluan një gjë të tmerrshme: kryetarët e mafias në Itali kishin miq të ngushtë në Pekin. Interceptimet telefonike zbuluan një takim midis një bosi të akuzuar në Romë, Zhang Naizhong, dhe një anëtari të një delegacioni të lartë të qeverisë kineze në vizitë diplomatike në Itali, thonë zyrtarë të lartë të zbatimit të ligjit italian. Policia identifikoi bosin e  bosëve në Romë: Zhang Naizhong, i cili është nga Zhejiang, një provincë e begatë pranë Fujian që dërgon shumë emigrantë në Evropë. Ai ka bërë aleancë me Lin GU Ochun, i njohur si Lao Lin,  shefi me reputacion i Pratos për të pushtuar tregun për shpërndarjen e mallrave midis enklavave të biznesit kinez në Evropë. Ata ndërvepruan me udhëheqës të shquar të komunitetit kinez, politikanë italianë, diplomatë kinezë dhe zyrtarë të qeverisë kineze që vizitonin vendin.

Zyrtarë të sigurisë kombëtare italiane thonë se regjimi i presidentit Xi Jinping po zgjeron pushtetin e tij ndërkombëtar, po ashtu ka intensifikuar aleancën e tij me krimit të organizuar kinez në vendet e huaja. Hetimet italiane dhe raste të tjera në Evropë tregojnë rolin e mafia kineze në një fushatë për të infiltruar Perëndimin, për të grumbulluar pasuri dhe ndikim dhe për të kontrolluar komunitetet e diasporës si koloni të shtetit policor të Pekinit.

Kjo aleancë e fshehtë midis shtetit kinez dhe krimit të organizuar kinez është një kërcënim i madh për Evropën, dhe se të njëjtat taktika dhe rrjetet po ndikojnë edhe në komunitetet kineze në SHBA. Shteti kinez duket se ka dërguar ekipe të fshehta të paligjshme për të ndjekur të “arratisurit” në periferitë e pasura të SHBA-së, ka vëzhguar dhe heshtur studentët kinezë në kampuset e huaja dhe duket se ka mbështetur botën e krimit kinez të pastrimit të parave që forcon kartelet që përmbytin Amerikën me drogë vdekjeprurëse.

Paraja është një tjetër forcë lëvizëse në aleancë. Ndjekjet penale diplomatike delikate në Itali, Spanjë dhe Francë kanë rezultuar në dënime dhe gjoba kundër bankave shtetërore kineze që kanë punuar me kriminelët kinezë për të pastruar të ardhurat e evazionit fiskal të përhapur, mashtrimit doganor dhe kontrabandës.

Duke u shtrirë në të gjithë Evropën, rrjetet nëntokësore të parave kineze pompojnë miliarda dollarë të paligjshëm në ekonominë e Kinës. Gjatë vitit të fundit, policia në aeroportin Fiumicino të Romës arrestoi 16 korrierë që mbanin një total prej më shumë se 41 milionë dollarë të destinuara për në Kinë.

Rrjetet kineze të krimit financiar paraqesin “një kërcënim të shtuar” në Evropë, sipas një raporti të fundit francez të zbatimit të ligjit. Ata janë bërë pastruesit e preferuar të parave të tregtisë së drogës dhe veprojnë si ndërmjetës për marrëveshjet ndërkombëtare, duke ofruar para sipas kërkesës në mënyrë që kartelet të mos kenë nevojë të transportojnë fonde përtej kufijve, thonë zyrtarët evropianë të sigurisë.

Klientët janë trafikantët kryesorë të drogës: italianë, shqiptarë, latino-amerikanë dhe një kartel i dhunshëm i lidhur me Marokun, Mocro Maffia, që është kthyer në një kërcënim për sigurinë kombëtare në Holandë dhe Belgjikë. Dy banka hungareze janë të lidhura me këtë skemë mafioze.

Latest articles

Related articles