Përfitimet e nenexhikut për shëndetin e njeriut

Nenexhiku është një bimë shumëvjeçare për shkak të aromës së saj të fortë dhe të bukur. Ajo rritet në trupa ujorë në klimë të butë. Mund të përdoret qoftë e thatë ose e freskët. Mund ta shtojmë në sallata dhe në pije si çaji për shkak të shijes së mirë dhe të veçantë. aroma.
Llojet e nenexhikut: (mente e egër, nenexhik uji, nenexhik me gjethe të gjata, nenexhik australian, nenexhik fushor, nenexhik i brishtë)
Kjo bimë ka shumë përfitime për shëndetin e njeriut, duke përfshirë:
1 . Lehtësim i dhimbjeve nervore
2 . Trajton çrregullimet e tëmthit, qetëson dhimbjet e poshtme të barkut dhe dhimbjet menstruale, qetëson muskujt e mitrës dhe nxjerr gazrat e zorrëve
3. Menteja është anti-inflamatore dhe repelente për hepatitin.
4. Nenexhiku punon për të përhapur forcën dhe aktivitetin në trup
5. Përdoret për sëmundjet inflamatore të kyçeve dhe reumatizmën
6. Pirja e nenexhikut aktivizon vazhdimisht trurin, zemrën dhe qarkullimin e gjakut
7. Forcon mëlçinë dhe pankreasin
8 . Zbut zorrët dhe largon krimbat, bakteret dhe parazitët që mund të infektojnë trupin e njeriut
9 . Trajton dhimbje barku dhe diarre
10 . Eliminon aciditetin
11 . Largon erën e keqe të gojës dhe nenexhiku kur përtypet lehtëson dhimbjet e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve.Kur bëni gargarë me ujë me nenexhik trajton dhimbjen e fytit.
12 . Zierja e gjetheve të mentes ose shtimi i tyre në çaj ndihmon ata që vuajnë nga ftohja duke zgjeruar rrugët e frymëmarrjes 13. Për ata që vuajnë nga vështirësitë në tretje, pirja e mentes ndihmon tretjen dhe lehtësimin e spazmave të zorrëve
14. Ndihmon në hapjen e oreksit
15. Trajton sëmundjet e zorrës së irrituar tek të rriturit dhe fëmijët
16 . Përshpejton procesin e rikuperimit nga gripi dhe ftohja
17. Trajton tuberkulozin
18. Zmbrapsja e mukusit dhe kollitjes
19 . Enzimat e mentes ndihmojnë në parandalimin e kancerit si kanceri i mushkërive, lëkurës dhe prostatës
20 . Trajton depresionin, lodhjen, ankthin dhe stresin
21. Aroma e gjetheve të freskëta të mentes ndihmon ata që vuajnë nga të përzierat, qofshin ato sëmundje udhëtimi apo sëmundje shtatzënie. 22. Aroma e gjetheve të saj përmirëson gjithashtu kujtesën
23 . Nenexhiku rrit dhe forcon imunitetin sepse përmban lëndë ushqyese si kalcium, fosfor dhe vitamina (EDC).
24. Ndihmon në stimulimin e djegies së yndyrës në trup.

Latest articles

Related articles