500 ditë lufte: Zelensky nderon heronjtë ukrainas në ishullin e gjarpërinjve

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shënoi ditën e 500-të të pushtimit të plotë të vendit të tij nga Rusia duke postuar një video nga ishulli i rëndësishëm strategjik i gjarpërinjve në Detin e Zi.

“Sot ne nderuam heronjtë tanë ukrainas, të gjithë ushtarët që luftuan dhe çliruan këtë ishull”, tha Zelensky në një video të postuar në kanalin e tij Telegram.

Klipi tregon kreun e shtetit ukrainas duke udhëtuar në ishullin e vogël shkëmbor i shoqëruar nga personeli ushtarak ukrainas dhe duke vendosur kurora për të rënët.

I ndodhur 45 kilometra larg brigjeve të Rumanisë, Ishulli i Gjarpërit fitoi famë pas fillimit të luftës, kur garnizoni i tij i vogël refuzoi t’i dorëzohej një luftanijeje ruse.

Megjithatë, ishulli u pushtua nga sulmuesit dhe garnizoni u burgos. Më pak se dy muaj më vonë, u mbyt anija kryesore e Flotës ruse të Detit të Zi “Moskva”, e cila u përfshi në aksident.

Latest articles

Related articles