Ditari i luftës: Zaluzhny pretendon se ukrainasit morën iniciativën strategjike në fushën e betejës

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valery Zaluzhny, në një bisedë telefonike me shefin e Shtabit të Ushtrisë Amerikane, Mark Milley, tha se forcat ukrainase arritën të marrin iniciativën strategjike në fushën e betejës. “Ne diskutuam situatën në të gjithë vijën e frontit. Forcat ukrainase arritën të marrin iniciativën strategjike, forcat e sigurisë dhe mbrojtjes së Ukrainës vazhdojnë operacionet sulmuese, kemi përparim”, ka shkruar Zaluzhny në Telegram, transmeton Ukrinform.
Ai shtoi se ushtarët rusë po bëjnë rezistencë të fortë, por në të njëjtën kohë po pësojnë humbje të mëdha.“Përveç kësaj, armiku po përpiqet të mbajë pozicionet që ka arritur për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme të terrenit”, thotë ai.Zaluzhny foli gjithashtu për nevojat urgjente të Ukrainës për armë, municion dhe pajisje për çminim. “Falënderova paketën e ndihmës ushtarake që SHBA njoftoi të martën. Ne ramë dakord të qëndrojmë në kontakt dhe të koordinojmë veprimet për të çliruar territorin ukrainas”, tha ai. Siç raporton agjencia ukrainase, Zaluzhny tha se operacioni ofensiv ukrainas vazhdon sipas planit.

Ushtria ukrainase po përparon ngadalë por me siguri në front në pjesët lindore dhe juglindore të vendit, si dhe në afërsi të Bakhmutit. Ushtria po përparon në zona të caktuara jugore, veçanërisht rreth dy qyteteve të okupuara – Berdzhansk dhe Mariupol. Ushtria ruse po i drejton forcat e saj në frontin jugor dhe në Bakhmut, ku forcat ukrainase kanë kapur pjesë të territorit përreth qytetit. Betejat e ashpra vazhdojnë në lindje të vendit. Rusia ka drejtuar forcat e saj atje për muaj të tërë për të siguruar kontroll të plotë mbi rajonet Donetsk dhe Luhansk, vuri në dukje Malyar.

Forcat ruse kanë filluar të largohen nga centrali bërthamor i Zaporozhye, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës. Rusia e pushtoi centralin në mars të vitit të kaluar dhe Ukraina kohët e fundit pretendoi se forcat ruse po planifikonin një sulm terrorist në termocentral dhe në përputhje me rrethanat mbajtën stërvitje të gatishmërisë për katastrofa bërthamore. Sipas të dhënave të fundit, kontingjenti pushtues po largohet gradualisht nga territori i termocentralit bërthamor. Tre punonjës të Rosatom ishin ndër të parët që u larguan nga uzina. Në njoftim thuhet gjithashtu se punonjësit ukrainas që nënshkruan kontratën me Rosatom u këshilluan të largoheshin nga termocentrali deri më 5 korrik.

Latest articles

Related articles