Ditari i luftës: Grupi Mercenar Wanger vazhdon rekrutimin edhe në bazën Bjelloruse

Pavarësisht rebelimit të dështuar të Yevgeny Prigozhin, grupi i tij mercenar Wagner nuk ndaloi së rekrutuari njerëz në rajonet ruse. Nga ana tjetër, pamjet satelitore tregojnë se baza e re e kësaj ushtrie private, e cila po ndërtohet në Bjellorusi, po ndërtohet me ritme të përshpejtuara.

Murmansk nuk është i vetmi rajon ku grupi ushtarak i Prigozhin vazhdon të veprojë. Përfaqësuesi i Qendrës Wagner në Republikën e Komit thotë për “Barents Observer” se rekrutimi vazhdon si më parë.

Reklamat e qendrave të punës mbeten online në shumë rrjete sociale lokale.

“Rekrutimi është operacional dhe qendra është e hapur çdo ditë deri në orën 18:XNUMX,” tha një përfaqësues i Wagner nga qendra Komi, duke shtuar se ai nuk ka frikë t’i shërbejë grupit Wagner pavarësisht grushtit të shtetit të dështuar së fundmi.

“Nëse keni frikë, më mirë mos na telefononi”, tha ai për Barents Observer.Ndërkohë qendra kryesore e grupit në Shën Petersburg duket se është e mbyllur. Organi rus i censurës Roskomnadzor mbylli faqen e grupit VKontakte. “Ky material është bllokuar nga Roskomnadzor në bazë të vendimit të Prokurorit të Përgjithshëm të Federatës Ruse”, thuhet në njoftimin e faqes.

Më 23 qershor, FSB hapi procedimin penal kundër grupit Wagner dhe Yevgeny Prigozhin për përmbysje të mbrojtjes ruse. Rasti thuhet se u mbyll pasi grupi braktisi planet për të sulmuar Moskën.

Në një fjalim më 26 qershor, presidenti rus Vladimir Putin nga njëra anë akuzoi Progozhin dhe grupin e tij për tradhti. Nga ana tjetër, ai lavdëroi Wagnerin për përpjekjet e luftës në Ukrainë dhe u ofroi luftëtarëve nga ai grup që t’i bashkoheshin forcave të armatosura të rregullta ruse, të shkonin në shtëpi te familjet e tyre ose të transferoheshin në Bjellorusi.Sa i përket Bjellorusisë, imazhet satelitore duket se tregojnë aktivitet në një bazë ushtarake të braktisur në Bjellorusi mes spekulimeve se forcat e Wagner do të lëvizin në vend, raporton BBC.

Një imazh i 27 qershorit i marrë nga BBC dhe i raportuar për herë të parë nga Radio Evropa e Lirë (RFE) tregon se çfarë mund të jenë tenda ose struktura të ngjashme që shfaqen në bazë.

Imazhi nga pamjet e 19 qershorit tregon se fushat në kompleksin ushtarak janë kryesisht bosh.

Grupi i Wagner, i cili përbëhet nga mercenarë, luftoi për Rusinë në Ukrainë deri në fundjavën e kaluar, kur u rebelua.

Udhëheqësi i saj, Yevgeny Prigozhin, më vonë ndaloi përparimin drejt Moskës pasi u arrit një marrëveshje me ndihmën e udhëheqësit bjellorus Alexander Lukashenko.Pas rebelimit të dështuar, autoritetet ruse thanë se Wagner do të çarmatosej, por anëtarët e tij do të shmangnin ndjekjen penale.

Baza e parë në imazhet satelitore është rreth 21 kilometra nga qyteti i Asipovichi – rreth 100 kilometra nga kryeqyteti Minsk. Mediat ruse po raportojnë zonën si një vendndodhje të mundshme për luftëtarët e Wagner.

Presidenti ukrainas Aleksandër Lukashenko ka ofruar të strehojë luftëtarët e Wagnerit në vendin e tij, ku Prigozhin besohet se ka shkuar në mërgim.

Udhëheqësi bjellorus përmendi gjithashtu një bazë ushtarake të braktisur, por nuk specifikoi vendndodhjen, duke thënë: “Ka një gardh, gjithçka është e aksesueshme dhe mund të vendosen tenda”.

Që atëherë, ka pasur spekulime për vendin pranë Asipovich, i cili dikur ishte shtëpia e Brigadës 465 të Raketave Bjelloruse përpara se të zhvendosej në 2018.

Fotografia e bërë më 27 qershor është me rezolucion të ulët, kështu që është e vështirë të thuhet saktësisht se çfarë është bërë, por është e qartë se është bërë përparim që nga mesi i qershorit.

Mund të shihen disa rreshta strukturash drejtkëndëshe që veprojnë si tenda që shihen në baza të tjera ushtarake në rajon.

Për momentin nuk dihet se kush qëndron pas ndërtimit të këtyre objekteve. Shumë e shohin “joreale” që ushtarët e Wagnerit do të fillonin ndërtimin e kampit kaq shpejt pas rebelimit të dështuar.

Ekspertë të tjerë perëndimorë besojnë se duke pasur parasysh se Wagnerët arritën të arrinin në gjysmë të rrugës për në Moskë brenda një dite, është e mundur që dikush të mendonte se mund të ndërtonin shpejt një bazë ushtarake nga e cila mund të fillonin sulmet ndaj Ukrainës.

Latest articles

Related articles