Ditari i luftës: Vendet e Europës Lindore në panik pas hyrjes së “Wagner” në Bjellorusi

Transferimi i anëtarëve të grupit “Wagner” nga Rusia në Bjellorusi është një shenjë negative për Poloninë, tha sot presidenti polak. Andrzej Duda, pak para nisjes për takimin me liderët e tjerë të NATO-s në Holandë. “Po shohim se çfarë po ndodh, transferimin e forcave ruse, pra të grupit “Wagner” në Bjellorusi. Dhe shefi i tyre shkon atje, dhe të gjitha këto janë sinjale shumë negative për ne. Do t’i diskutojmë me aleatët tanë”, tha Duda.
Letonia dhe Lituania i bënë thirrje sot NATO-s që të forcojë kufijtë e tyre lindorë. Thirrja vjen si përgjigje ndaj frikës se grupi paraushtarak rus Wagner, i njohur për rolin e tij udhëheqës në luftën në Ukrainë dhe rebelimin e dështuar kundër autoriteteve ruse, së shpejti do të krijojë një bazë të re në Bjellorusi. “Ne duhet ta shikojmë këtë lëvizje nga një kënd i ri sigurie. Ne jemi të njohur me aftësitë e atyre mercenarëve”, tha ministri i Jashtëm letonez Edgars Rinkevičs gjatë një vizite në Paris me homologët e tij baltik. Ministri i Punëve të Jashtme të Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, vuri në dukje shpejtësinë me të cilën Wagner përparoi drejt Moskës, duke udhëtuar qindra kilometra në një garë ditore drejt kryeqytetit. Sipas tij, ky tregues tregon se mbrojtja e shteteve baltike duhet të forcohet më tej.

Pas një marrëveshjeje të arritur të shtunën vonë që i dha fund rebelimit, luftëtarët e Wagner-it u lejuan të zgjidhnin midis tre opsioneve: të bashkoheshin me forcat e armatosura të rregullta ruse, të zhvendoseshin me udhëheqësin e tyre Yevgeny Prigozhin në Bjellorusi ose thjesht të ktheheshin me familjet e tyre.

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko konfirmoi sot se Prigozhin mbërriti në Bjellorusi dhe shtoi se ministri i tij i mbrojtjes Viktor Hrenin e informoi se nuk do të kishte asgjë kundër një njësie si “Wagner” që vepron brenda ushtrisë bjelloruse.

Presidenti e udhëzoi Hrenin që ta diskutonte këtë zgjidhje me Prigozhin.

Lukashenko shtoi se vendi i tij dëshiron të mësojë nga përvoja ushtarake e grupit mercenar rus “Wagner”.

– Nëse komandantët e tyre vijnë dhe na ndihmojnë… të na thonë se çfarë është e rëndësishme për momentin… kjo është e paçmueshme. Kjo është ajo që duhet të marrim nga “Wagner”, tha Lukashenko.

Bjellorusia nuk po ndërton asnjë kamp për grupin mercenar rus “Wagner”, por do t’i ndërtojë nëse duan t’i vendosin diku, njoftoi sot agjencia shtetërore BelTA, duke cituar presidentin Lukashenko. BELTA publikoi edhe deklaratën e tij se ai nuk planifikon të hapë qendra rekrutimi për “Wagnerians” në Bjellorusi. Por gazeta opozitare ruse “Verstka” raportoi se Bjellorusia ka filluar ndërtimin e kampeve për luftëtarët e kompanisë private ushtarake “Wagner”.“Kampet do të vendosen në rajonin Mogilev të Bjellorusisë, afërsisht 200 kilometra nga kufiri me Ukrainën dhe do të jenë në gjendje të strehojnë tetë mijë luftëtarë”, raportojnë mediat ruse. Sipas burimit të “Verstka”, do të ketë disa kampe, njëri prej të cilëve do të vendoset në afërsi të qytetit Osipovichi. Familjarët e grupit “Wagner” konfirmuan se mercenarët do të dërgohen në Bjellorusi.

Edhe pse e mohoi për një kohë të gjatë, presidenti rus Vladimir Putin sot, megjithatë, ai pranoi se Moska financoi plotësisht formacionin paraushtarak “Wagner”, të kryesuar nga ish-bashkëpunëtori i tij i ngushtë, Jevgeni Prigozhin. “Dua të theksoj dhe dua që të gjithë ta dinë këtë: ky grup Wagner financohet plotësisht nga shteti. Nga Ministria e Mbrojtjes, nga buxheti i shtetit e kemi financuar plotësisht këtë grup”, tha Putin. Sipas tij, nga maji 2022 deri në maj 2023, autoritetet i kanë paguar Wagner 86,262 miliardë rubla ose rreth një miliard euro.

Latest articles

Related articles