Ditari i luftës: Cila është marrëveshja e Prigozhin me Putin dhe Lukashenkon

Të paktën 13 ushtarë rusë u vranë gjatë rebelimit të grupit paraushtarak Wagner, duke përfshirë pilotë, thanë blogerët ushtarakë pro-rusë. Numri i viktimave mund të kalojë 20-të, thanë sot komentuesit e pavarur, në funksion të rrëzimit të gjashtë helikopterëve dhe një aeroplani zbulues nga avionët luftarakë të Wanger.
Helikopterët e rrëzuar përfshinin tre Mi-8 të përdorur për luftë elektronike, raportoi blogu ushtarak Ribar. Është rrëzuar edhe një aeroplan transportues IL-18, ku ka vdekur i gjithë ekuipazhi, sipas publikimit të “Ribar”. Nëse shifrat janë të sakta, do të thotë se humbjet e forcave ajrore gjatë kryengritjes ishin më të larta se gjatë kundërofensive të Ukrainës. Prigozhin dje dha raporte kontradiktore për përleshjet midis luftëtarëve të tij dhe forcave ajrore ruse. Për shembull, ai fillimisht tha se ishte rrëzuar një helikopter, por më vonë, kur urdhëroi ndalimin e marshimit drejt Moskës, theksoi se nuk ishte derdhur asnjë pikë gjaku.

Sot, me të drejtë publiku botëror është e fokusuar se si dështoi grushti i Shtetit të Prigozhinit me të cilin supozohej të dëmtonte autoritetin dhe besueshmërinë e Vladimir Putinit. Nëse analizoni gjithçka që ndodhi në atë kohë të shkurtër, është e vështirë për këdo që të zbulojë historinë e vërtetë. Dhe dikush u shpall tradhtar, për t’i premtuar dënimin më të rëndë dhe për t’u falur disa orë më vonë dhe ai bën gati valixhet dhe niset për në një vend fqinj është pak joreale – shkruan Diana Magnay, korrespondente britanike në Moskë për Sky News.

Komenti i saj i shkurtër raporton revista Gjeopolitika në mënyrë të plotë:

Rezultati është i pazakontë, por tani për tani ka ende shumë të panjohura. Prigozhin shkon në Bjellorusi, në çfarë cilësie dhe me çfarë fuqie nuk e dimë. Media shtetërore ruse ka qenë mjaft të heshtura për marrëveshjen. Thashethemet për një shkelje kanë qarkulluar prej kohësh mbi shëndetin e liderit bjellorus Aleksandër Lukashenko. Që nga zgjedhjet e diskutueshme të vitit 2020 në Bjellorusi, Vladimir Putin ka forcuar kontrollin e tij në Bjellorusi pa pasur nevojë ta pushtojë atë, siç bëri me Ukrainën, dhe duke pasur parasysh kontrollin e pasigurt të Lukashenkos në pushtet – popullin e tij. dhe më tej ai nuk e pëlqen atë, thotë Magnay.

– Por Prigozhin ka qenë prej kohësh një projekt i Kremlinit. Ndoshta është ende. Për Ukrainën, për popullin bjellorus dhe për Perëndimin, Bjellorusia ku Prigozhin do të ishte në pushtet është një vend më i frikshëm se tani. Por nëse “rebelimi i armatosur” është thjesht një krijesë shtetërore e orkestruar me kujdes, lind pyetja pse Putini shqetësohet ? Çfarë ishte fjalimi tij pasionant? Pse FSB-ja nisi një procedurë që parashikon një dënim minimal prej 20 vitesh burg? Është e mundur që Prigozhin thjesht e kuptoi se ai nuk kishte mbështetjen në ushtri që ai kishte shpresuar. Është e mundur që ai të ulet i qetë në mërgim në Bjellorusi ose të vazhdojë aktivitetet e tij diku tjetër në botë në emër të Kremlinit. Por ai nuk është tipi që rri ulur, edhe pse dje, me kalimin e ditës, ai ishte jashtëzakonisht i qetë. Diçka kumbon ende, shkruan Diana Magnay, korrespondentja e britanikes “Sky News” nga Moska.

Latest articles

Related articles