Rrëmbyen italianin se nuk i solli ngarkesën me 100 kg kokainë. Ja kush janë 5 mafiozat shqiptarë

9 trafikantë droge, mes tyre 5 shqiptarë, të cilët tashmë kanë rënë në rrjetën e policisë rrëmbyen një shtetas italian dhe e kërcënonin deri me familje, për të bërë presion tek dërguesit e mallit për të marrë ngarkesën prej 100 kg kokainë që vinte nga Ekuadori .

Shqiptarët janë identifikuar si; Nevian Vasaj, Andrea Vasaj, Ardian Sufaj, Hane Sufaj dhe Andiol Xhindoli. Referuar mediave italiane, ata akuzohen për grup kriminal me qëllim trafikun e lëndëve narkotike, import të 100 kg kokainë, rrëmbim dhe tentativë zhvatjeje, dhe posedim dhe mbajtje të armëve.

Gjatë hetimeve të kryera, një agjent i fshehtë u fut në shoqatën e trafikut të drogës, të përbërë nga shtetas shqiptarë, domenikanë dhe një ekuadorian. Gjatë misionit të tij sekret u bënë monitorime nëpërmjet përgjimeve, teksa banda ishte gati për të importuare prej 100 kilogramësh kokainë nga porti i Guayaquil (Ekuador) në portin e Genovas të fshehur në thasë dhe të transportuar në një kontejner.

Anija u nis më 20 nëntor, por dërgesa e drogës nuk arriti kurrë te marrësit. Në atë moment ka ndodhur edhe rrëmbimi i një shtetasi italian. Ai u fut në një makinë, dhe u detyrua t’i dërgonte mesazhe zanore hajdutit të dyshuar të drogës, më pas u kërcënua edhe për anëtarët e familjes.

Fatmirësisht, polica mbërriti në kohë dhe arrestuan në flagrancë domenikanin Joel De Jesus Castillo Tapia dhe ekuadorianin Holger Ernesto Ëila Quinonez. Pasi pengu u lirua dhe u sigurua, një bashkëpunëtor i tretë u arrestua në Carrara, shqiptari Nevian Vasaj, i cili po bashkohej me shokët e tjerë në Genova.

Zhvillimi i hetimeve bëri të mundur monitorimin e arratisjes në Shqipëri të anëtarëve kryesorë të grupit kriminal, të cilët ndërkohë vazhdonin të organizonin trafikun e drogës në territorin italian nga jashtë, siç u konstatua gjatë një operacioni antidrogë të zhvilluar në Spezzino që çoi në sekuestrimin e një kilogrami kokainë në Arcola dhe arrestimin e korrierit të përdorur për transportin.

Edhe shtetasit shqiptarë janë arrestuar mëngjesin e sotëm, Ardian Sufaj organizator i grupit, i gjurmuar në Tiranë në bashkëpunim me policinë shqiptare dhe me divizionin e Interpolit të shërbimit të bashkëpunimit policor ndërkombëtar italian, Andiol Xhindoli , banues në Pisa, dhe Andrea Vasaj, me banim në Massa, të dy pjesëmarrës në aktivitetet e paligjshme të grupit të trafikantëve të drogës, si dhe Hane Sufaj, banues në Pisa, përgjegjës për ndalimin e kokainës së kapur në Arcola janarin e kaluar.

Trafik droge me Habilajt, ish-shefi i policisë Dhërmi rekurs në Gjykatën e Lartë

Vangjush Dako kërkon lirinë në Apelin e GJKKO, disa ditë pas arrestimit

Greqia miraton ekstradimin e Laert Haxhiut, refuzohet kërkesa për azil

Ju rekomandojmë
Boost
Ju perfituat 40% ULJE tek Erd Parfumes – 40off
Ju perfituat 40% ULJE tek Erd Parfumes – 40off
ErdParfumes
ErdParfumes
Fix si per veten time!
Fix
Fix
Eksluzive/ Dy oligarkë të Ramës dhe Berishës, prapa operacionit për thithjen e PD nga Rithemelimi!
Eksluzive/ Dy oligarkë të Ramës dhe Berishës, prapa operacionit për thithjen e PD nga Rithemelimi!
alfapress.al
alfapress.al
Shtatzëni e qetë me testin prenatal.
Shtatzëni e qetë me testin prenatal.
Testi Nifty
Testi Nifty
Sport, hobi, kamping & barbekju deri në -52 ULJE!
Sport, hobi, kamping & barbekju deri në -52 ULJE!
Megatek
Megatek
Mrekullia e Moisiut: Deti ndahet si në Bibël në ishullin Jindo
Mrekullia e Moisiut: Deti ndahet si në Bibël në ishullin Jindo
alfapress.al
alfapress.al
Ju perfituat 40% ULJE tek Erd Parfumes – 40off
Ju perfituat 40% ULJE tek Erd Parfumes – 40off
ErdParfumes
ErdParfumes
Pse duhet të bëni Testin Nifty
Pse duhet të bëni Testin Nifty
Testi Nifty
Testi Nifty
Emrat/ U kapën me kokainë me vlerë mbi 50 mijë euro, si u shkatërrua grupi kriminal nga Durrësi, zbardhen detajet
Emrat/ U kapën me kokainë me vlerë mbi 50 mijë euro, si u shkatërrua grupi kriminal nga Durrësi, zbardhen detajet
alfapress.al
alfapress.al
Artikuj plazhi, pishina, çadra, shezlong & rroba banjo deri në -48 ULJE!
Artikuj plazhi, pishina, çadra, shezlong & rroba banjo deri në -48 ULJE!
Megatek
Megatek
Kriminale në resortin e Samir Manes në Palasë/ Hidhet helm për qentë, rrezikojnë jetën fëmijët!
Kriminale në resortin e Samir Manes në Palasë/ Hidhet helm për qentë, rrezikojnë jetën fëmijët!
alfapress.al
alfapress.al
Po ndodh…

POLITIKË
Zgjedhja e kryetarit të ri, mblidhet nesër Kryesia e PD-së zyrtare

POLITIKË
Berisha: Një skenar mafioz ndërkombëtar, ambasadorë dhe FBI donin të më eleminonin!

AKTUALITET
Korçë, sekuestrohet një pistoletë, kokainë dhe fidanë kanabisi, arrestohen 2 të rinj

POLITIKË
Lamtumira e fundit per Silvio Berlusconin, i pranishëm edhe Rama! Merr pjesë në funeralin shtetëror në Milano

AKTUALITET
40 organizata i dërgojnë letër Mbretërisë së Bashkuar: Shqipëria s’është vend i sigurt

AKTUALITET
‘Më rrezikohet jeta’/ Laert Haxhiu kërkon azil në Greqi, Shqipëria çon dosjen për ekstradimin e tij

AKTUALITET
Veliera e braktisur 51 milje larg ishullit të Siçilisë, Policia: Ekuipazhi ishte duke peshkuar pranë, sekuestrohet mjeti lundrues

POLITIKË
Fotolajm/ Çdo gjë gati për mbledhjen që Shqipëria e anuloi, ja si do të pozicionohej Kurti dhe Rama

AKTUALITET
Dyshohet se do përdorej për trafik, gjendet brenda një kamioni me jonxhë gomonia 10 metra e gjatë

EKONOMI
3-mujori, pagat rënie vjetore në TIK, banka dhe argëtim, rritja minimale për të tjerët

AKTUALITET
Gjendet veliera e braktisur në ujërat ndërkombëtare, ankorohet në portin e Sarandës

SPORT
Një hap larg Tiranës, bardheblutë gati të rikthejnë në kryeqytet mbrojtësin e Kombëtares

MADE IN ALFA
Mrekullia e Moisiut: Deti ndahet si në Bibël në ishullin Jindo

SPORT
“Nuk kam kërkuar që të largohem”, rrëfehet sërish Mbape: Dua të fitoj çdo gjë, por te PSG-ja ka… probleme
Dua të lexoj më shumë lajme

nga Bato Kosova
Arsyeja pse berishistët po e poshtërojnë pa mëshirë, grupin e Gaz Bardhit!
ide

NGA BEN BLUSHI
Bota sipas Albin Kurtit

NGA KIM MEHMETI
Rama është mirë kur është keq Kosova?!

NGA LUTFI DERVISHI
Pse rrogat e politikanëve duhet të jenë të larta dhe të punonjësve të ulta?
top

AKTUALITET
U kap duke blerë vota, Fredi Beleri kërkon lirimin në Gjykatën e Lartë

AKTUALITET
Momente paniku në “Fresk”, betonierja këput telin e korrentit nga shtylla, shkarkesa elektrike i çan gomat

IDE
Bota sipas Albin Kurtit

receta Alfa

Brinjë viçi në furrë me patate

Merluc me salcë domate

Patate të ëmbla të mbushura

TRENDING

Veçoria ‘Following’ në Google News së shpejti do t’ju tregojë përmbajtje me interes për ju

A mundet ta zgjidhë Inteligjenca Artificiale krizën e fentanilin?

Elon Musk ‘refuzon’ kompletin e ri $3000 nga Apple, sugjeron se ‘kërpudhat magjike janë më të mira’

Tani mund të luani Doom legjendar në teletekst

Alfapress është një media online e pavarur. Përpjekja jonë është të sjellim lajme, analiza dhe komente, në shërbim të interesit publik. Drejtor i Alfapress është Z. Poli Hoxha.

KONTAKT
TE DHËNAT PERSONALE
COOKIES

AKTUALITET
POLITIKË
EDITORIAL
IDE
EKONOMI
SOCIALE
KOSOVA&BOTA
MADE IN ALFA
JETË
MISTERE
SHOWBIZ
SPORT
NEWSLETTER
Alfapress është një media online e pavarur.
Përpjekja jonë është të sjellim lajme, analiza dhe komente, në shërbim të interesit publik.

Numri i telefonit
ABONOHU
Built and Monetized by

AKTUALITET
POLITIKË
EDITORIAL
IDE
EKONOMI
KOSOVA&BOTA
MADE IN ALFA
JETË
MISTERE
SHOWBIZ
SPORT
LUAJ ME FJALËKRYQ
ENGLISH

Latest articles

Related articles