Ditari i luftës: Nis kundërofensiva ukrainase në jug të vendit

Presidenti rus Vladimir Putin sot ai deklaroi se ka filluar kundërofensiva e Ukrainës dhe kjo shihet nga përdorimi i rezervave strategjike.

“Mund të themi absolutisht qartë se ofensiva ukrainase ka filluar. Kjo dëshmohet nga përdorimi i rezervave strategjike”, tha Putin.Ai shtoi se të gjitha përpjekjet kundërsulmuese të forcave të armatosura të Ukrainës dështuan, por ekziston potenciali sulmues. Putin tha se ushtria ukrainase kishte pësuar humbje të konsiderueshme ditët e fundit.

Ushtria ukrainase përgënjeshtroi sot lajmin e publikuar nga NBC News amerikane se kishte filluar një kundërofensivë kundër forcave ruse.“Nuk kemi një informacion të tillë. Dhe ne nuk komentojmë burime anonime”, tha zëdhënësi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës për mediat britanike.

Më herët, NBC News, duke cituar një oficer dhe ushtar të lartë të paidentifikuar pranë vijës së frontit, raportoi se ushtria ukrainase kishte nisur një kundërofensivë të shumëpritur. Kjo do të jetë një fushatë, e përbërë nga operacione dhe ofensiva të shumta në një vijë të frontit prej 1000 km.

Pas disa muajsh përparim në fushatën ushtarake ukrainase, e cila mund të rezultojë vendimtare në synimet e Kievit për të rifituar territorin e pushtuar, një valë e re sulmesh synon linjat e frontit juglindor.

Deri më tani, fushata e Ukrainës përbëhet nga tre elementë kryesorë. Në fazën paraprake, sulmet politike u kryen kundër Moskës dhe Belgorodit për të ngatërruar udhëheqjen ruse dhe për ta shtyrë atë të bënte ndryshime në dispozitat e forcës (përfshirë mbrojtjen ajrore).Gjithashtu në këtë fazë paraprake ishin sulmet e nivelit operacional që synonin selitë ruse, vendndodhjet e furnizimit dhe vendndodhjet ku mbaheshin rezervat ruse, dhe synonin të prishnin kohezionin e mbrojtjes ruse dhe aftësinë për t’iu përgjigjur sulmeve të Ukrainës.Elementi i tretë i fushatës ukrainase është ai që mund të përshkruhet si operacione tokësore të Fazës 1. Një grup i gjerë sulmesh në disa lokacione në lindje dhe jug po përdor të paktën 3, dhe ndoshta më shumë, akse përparimi.

Zyrtarët rusë dhe blogerët ushtarakë raportuan se luftime të ashpra u zhvilluan gjatë natës në rajonin kyç Zaporozhye në Ukrainën jugore.
Ata thonë se trupat ukrainase po përpiqen të avancojnë në jug të qytetit të Orekhovos, ku zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maliar tha dje se armiku ishte në “mbrojtje aktive”.
Disa ekspertë ushtarakë thanë se ushtria ukrainase ka të ngjarë të përqendrohet në Zaporozhye në një përpjekje për të rifituar aksesin në Detin e Azov dhe për të ndarë forcat pushtuese ruse në rajon. Kjo do të dobësonte aftësitë e tyre luftarake dhe do të eliminonte urën tokësore për në Krime, gadishullin jugor të Ukrainës, i aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014.

Vendet perëndimore kanë bërë gjithçka për të përgatitur Ukrainën për një kundërsulm, tha presidenti amerikan Joe Biden, duke shtuar se ai ishte optimist.Ai vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre synojnë të ndihmojnë Kievin në ofrimin e “sigurisë afatgjatë”.Pentagoni njoftoi sot se do të sigurojë 2,1 miliardë dollarë shtesë në ndihmë afatgjatë të armëve për Ukrainën. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë fonde për më shumë municion për sistemin e raketave Patriot dhe sistemet e raketave Hawk, si dhe dronët e vegjël Puma që mund të lëshohen manualisht.Paratë do të sigurohen nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës dhe duhet të shpenzohen gjatë muajve ose viteve të ardhshme për nevojat e sigurisë të Ukrainës.

Në një deklaratë, Pentagoni deklaroi se paketa tregon përkushtimin e vazhdueshëm të Shteteve të Bashkuara “për aftësitë kritike afatshkurtra të Ukrainës, si dhe kapacitetin e qëndrueshëm të forcave të armatosura të Ukrainës për të mbrojtur territorin e saj dhe për të penguar agresionin rus në afatgjatë.”

Latest articles

Related articles