Fjalimi i Sekretarit të shtetit të SHBA në Helsinki: Dështimi strategjik i Rusisë dhe e ardhmja e Ukrainës

Helsinki, Finlandë, 2 qershor 2023.

Kryetari Vartiainen: Shkëlqesi, zonja dhe zotërinj, të dashur miq, kam kënaqësinë e madhe t’ju uroj ngrohtësisht të gjithëve në kryeqytetin e bukur të Finlandës, Helsinki, dhe në Bashkinë e Helsinkit.

Helsinki ka nderin e madh të presë këtë ngjarje të veçantë sot. Ne jemi të përulur dhe në vlerësim të madh që kemi Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony J. Blinken këtu në Helsinki.

Helsinki është një qytet ku bashkohet përzierja harmonike e historisë, inovacionit, lirisë dhe diplomacisë. Kryeqyteti ynë është dhe ka qenë një arenë për takime të shumta të nivelit të lartë dhe ngjarje politike, dhe ne jemi krenarë që ofrojmë platformën për këtë moment historik, tani për herë të parë si kryeqyteti krenar i një aleati të ri të NATO-s.

Tani kam kënaqësinë e madhe t’ju prezantoj bashkëorganizatorin e aktivitetit, Dr. Mika Aaltola, drejtoreshë e Institutit Finlandez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare. Faleminderit. (Duartrokitje.)

Dr. Mika Aaltola: Shkëlqesi, zonja dhe zotërinj, kjo është një ditë vërtet historike. Është hera e parë që një Sekretar Shteti i Shteteve të Bashkuara qëndron në tokë të fortë graniti të NATO-s Finlandë.

Vizita e Sekretarit Blinken përfaqëson një epokë të re në marrëdhëniet finlandezo-amerikane që kanë lidhje të gjata historike. Asnjëherë më parë marrëdhëniet mes dy vendeve tona nuk kanë qenë kaq të ngushta.

Përveçse tani janë aleatë të NATO-s, Finlanda dhe Shtetet e Bashkuara po punojnë së bashku për të përmirësuar bashkëpunimin tonë dypalësh të mbrojtjes. Gjithashtu, bashkëpunimi ekonomik është rritur ndjeshëm pasi SHBA-të u bënë partneri tregtar numër një i Finlandës vitin e kaluar.

Ndërsa të ndara fizikisht nga një oqean, vendet tona janë të lidhura me lidhje që tejkalojnë distancën. Ne përballemi me sfida të përbashkëta të sigurisë, por edhe më e rëndësishmja, ne ndajmë besimin në demokraci, në vlerat dhe interesat tona të përbashkëta.

Këto vlera po sfidohen nga pushtimi brutal i Ukrainës nga Rusia. Me nivelin e mbështetjes ekonomike dhe ushtarake që i ka ofruar Ukrainës, Shtetet e Bashkuara mbeten forca e domosdoshme në Evropë. SHBA ishte tashmë zgjuar kur pjesa më e madhe e Evropës ishte ende duke fjetur, relativisht e patrazuar nga lojërat politike të pushtetit të Rusisë. Udhëheqja e SHBA-së është aq e nevojshme sa më parë.

Kjo udhëheqje ndihmon për të mbajtur dyert e hapura dhe armiqtë larg, por nuk do të kishte udhëheqje pa një partneritet. Ky partneritet është diçka që Finlanda i ka ofruar Shteteve të Bashkuara. Finlanda është një aleat i aftë dhe një ofrues sigurie.

Ne mbajmë përgjegjësitë tona në rajonin tonë dhe më gjerë, dhe jemi të përkushtuar të mbështesim Ukrainën dhe të mbrojmë veten dhe vlerat që ne mbrojmë. Ky angazhim ndahet nga udhëheqja finlandeze, por, më e rëndësishmja, nga populli finlandez.

Finlanda është renditur si më pak e korruptuar, më egalitariste, një nga vendet më të arsimuara dhe më demokratike në botë. Ai është gjithashtu vendi më i qëndrueshëm në botë.

Në këto kohë të paqëndrueshme, ky stabilitet ka vlerën e vet. Çuditërisht për shumë finlandezë, Finlanda është gjithashtu vendi më i lumtur në botë. Ne e vëmë në dyshim këtë rezultat çdo vit, por na theksohet se është kështu. Është fakt, ndaj sa të mjerë duhet të jenë të tjerët nëse jemi më të lumtur. (Të qeshura.)

Por tani jam vërtet i lumtur që mund të mirëpres në skenë me Sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara, z. Antony Blinken. (Duartrokitje.)

Sekretari Blinken: Faleminderit. Faleminderit shumë. Dhe po, sot ndjej një ndjenjë më të madhe lumturie sesa kam ndjerë për një kohë të gjatë. (Të qeshura.)

Kryebashkiak Vartiainen, faleminderit që na pritët këtu në Helsinki dhe në këtë bashki absolutisht të mrekullueshme.

Dhe ju, Mika, falënderimet e mia për ju, dhe gjithashtu për të gjithë ekipin tuaj – të gjithë studiuesit në Institutin Finlandez të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, për thellimin e bursave rreth diplomacisë, dhe gjithashtu pasurimin e debatit publik.

Jam gjithashtu i kënaqur që miku im dhe partneri im, Pekka Haavisto, është këtu me ne sot. Ne kemi punuar shumë së bashku gjatë këtij viti vërtet historik të kaluar dhe unë jam mirënjohës për praninë tuaj.

Për të gjithë të ftuarit e nderuar, dy muaj më parë, qëndrova me aleatët tanë në Bruksel ndërsa flamuri i Finlandës u ngrit për herë të parë mbi selinë e NATO-s. Presidenti Niinistö deklaroi, dhe unë citoj, “Epoka e mosangazhimit ushtarak në Finlandë ka marrë fund. Fillon një epokë e re.”

Ishte një ndryshim detar që do të kishte qenë i paimagjinueshëm pak më shumë se një vit më parë. Përpara pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia, një në katër finlandezë mbështeti anëtarësimin e vendit në NATO. Pas pushtimit në shkallë të plotë, tre në katër finlandezë mbështetën bashkimin.

Nuk ishte e vështirë për finlandezët të imagjinonin veten në këpucët e ukrainasve. Ata kishin ecur në to në nëntor 1939, kur Bashkimi Sovjetik pushtoi Finlandën.

Ashtu si i ashtuquajturi “operacion special”, i Presidentit Putin kundër Ukrainës, i ashtuquajturi “operacion çlirimi” i BRSS akuzoi gabimisht Finlandën për provokimin e pushtimit.

Ashtu si Rusia me Kievin, sovjetikët ishin të sigurt se do të pushtonin Helsinkin brenda disa javësh – aq të sigurt sa kishin vënë Dmitri Shostakoviçin (Dmitri Shostakovich) të kompozonte muzikë për paradën e fitores, para se të fillonte Lufta e Dimrit.

Ashtu si Putini në Ukrainë, kur Stalini nuk arriti të kapërcejë rezistencën e ashpër dhe të vendosur të finlandezëve, ai kaloi në një strategji terrori, duke djegur fshatra të tëra dhe duke bombarduar aq shumë spitale nga ajri, saqë finlandezët filluan të mbulonin shenjat e Kryqit të Kuq në çati.

Ashtu si miliona refugjatë ukrainas sot, qindra mijëra finlandezë u dëbuan nga shtëpitë e tyre nga pushtimi sovjetik. Ata përfshinin dy fëmijë, Pirkko dhe Henri, familjet e të cilëve evakuuan shtëpitë e tyre në Karelia – nëna dhe babai i mikpritësit tonë, kryetarit të qytetit.

Për shumë finlandezë, paralelet midis 1939 dhe 2022 ishin të habitshme. Ato ishin të brendshme. Dhe ata nuk e kishin gabim.
Finlandezët e kuptuan se nëse Rusia shkelte parimet thelbësore të Kartës së OKB-së – sovranitetin, integritetin territorial, pavarësinë – nëse e bënin këtë në Ukrainë, kjo do të rrezikonte edhe paqen dhe sigurinë e tyre.

Këtë e kuptuam edhe ne. Kjo është arsyeja pse, gjatë vitit 2021, ndërsa Rusia rriti kërcënimet e saj kundër Kievit dhe grumbulloi gjithnjë e më shumë trupa, tanke dhe aeroplanë në kufijtë e Ukrainës, ne bëmë çdo përpjekje për ta detyruar Moskën të de-përshkallëzojë krizën e saj të prodhuar dhe të zgjidhë problemet e saj përmes diplomacisë.

Presidenti Biden i tha Presidentit Putin se ne ishim të përgatitur të diskutonim shqetësimet tona të ndërsjella të sigurisë – një mesazh që e rikonfirmova vazhdimisht – duke përfshirë personalisht, me Ministrin e Jashtëm Lavrov. Ne kemi ofruar propozime me shkrim për të ulur tensionet. Së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, ne përdorëm çdo forum për të parandaluar luftën, nga Këshilli NATO-Rusi te OSBE-ja, nga OKB-ja te kanalet tona të drejtpërdrejta.

Përgjatë këtyre angazhimeve, ne përcaktuam dy rrugë të mundshme për Moskën: një rrugë diplomacie, e cila mund të çojë në siguri më të madhe për Ukrainën, për Rusinë, për të gjithë Evropën; ose një rrugë agresioni, e cila do të rezultonte me pasoja të rënda për qeverinë ruse.

Presidenti Biden e bëri të qartë se pavarësisht se cilën rrugë do të zgjidhte Presidenti Putin, ne do të ishim gati. Dhe nëse Rusia do të zgjidhte luftën, ne do të bënim tre gjëra: të mbështesim Ukrainën, t’i imponojmë Rusisë kosto të rënda dhe të forcojmë NATO-n duke mbledhur aleatët dhe partnerët tanë rreth këtyre qëllimeve.

Ndërsa retë e stuhisë u mblodhën, ne shtuam ndihmën ushtarake, ekonomike dhe humanitare për Ukrainën. Së pari në gusht 2021, dhe përsëri në dhjetor, ne dërguam pajisje ushtarake për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës, duke përfshirë Javelins dhe Stingers. Dhe ne vendosëm një ekip nga Komanda Kibernetike e SHBA për të ndihmuar Ukrainën të forconte rrjetin e saj të energjisë dhe infrastrukturën tjetër kritike kundër sulmeve kibernetike.

Ne përgatitëm një grup të paprecedentë sanksionesh, kontrollesh eksporti, kosto të tjera ekonomike për të imponuar pasoja të rënda dhe të menjëhershme ndaj Rusisë në rast të një pushtimi në shkallë të plotë.

Ne morëm hapa për të mos lënë asnjë dyshim se ne dhe aleatët tanë, do të mbajmë zotimin tonë për të mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s.

Dhe ne punuam pa pushim për të mbledhur aleatët dhe partnerët për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet dhe t’i mohojmë Putinit synimet e tij strategjike.

Që nga dita e parë e administratës së tij, Presidenti Biden është fokusuar në rindërtimin dhe rigjallërimin e aleancave dhe partneriteteve të Amerikës, duke e ditur se ne jemi më të fortë kur punojmë së bashku me ata që ndajnë interesat dhe vlerat tona.

Në prag të pushtimit të Rusisë, ne demonstruam fuqinë e atyre partneriteteve – duke koordinuar planifikimin dhe strategjinë tonë për një pushtim të mundshëm me NATO-n, me BE-në, me G7 dhe aleatë dhe partnerë të tjerë nga e gjithë bota.

Gjatë atyre javëve fatale në janar dhe shkurt të vitit 2022, u bë e qartë se asnjë përpjekje diplomatike nuk do të ndryshonte mendjen e Presidentit Putin. Ai do të zgjidhte luftën.

Dhe kështu, më 17 shkurt 2022, shkova përpara Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të paralajmëruar botën se pushtimi në shkallë të plotë i Ukrainës nga Rusia ishte i pashmangshëm.

Unë përcaktova hapat që do të ndërmerrte Rusia: fillimisht të prodhonte një pretekst dhe më pas të përdorte raketa, tanke, trupa, sulme kibernetike për të goditur objektivat e para-identifikuara, duke përfshirë Kievin, me qëllim të rrëzimit të qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike të Ukrainës dhe fshirjes së Ukrainës nga harta si një vend i pavarur.

Shpresuam – shpresonim – të provoheshim gabim.

Fatkeqësisht, kishim të drejtë. Një javë pas paralajmërimit tim në Këshillin e Sigurimit, presidenti Putin pushtoi. Ukrainasit e të gjitha shtresave – ushtarë dhe qytetarë, burra e gra, të rinj e të moshuar – e mbrojtën me guxim kombin e tyre.

Dhe Shtetet e Bashkuara lëvizën me shpejtësi, me vendosmëri dhe në unison me aleatët dhe partnerët për të bërë pikërisht atë që ne thamë se do të bënim: të mbështesim Ukrainën, t’i imponojmë kostot Rusisë, të forcojmë NATO-n – e gjithë kjo me aleatët dhe partnerët tanë.

Dhe me mbështetjen tonë kolektive, Ukraina bëri atë që tha se do të bënte: mbrojti territorin e saj, pavarësinë e saj, demokracinë e saj.

Sot, ajo që dua të bëj është të përcaktoj këtë dhe shumë mënyra të tjera për luftën agresive të Putinit misioni kundër Ukrainës ka qenë një dështim strategjik, duke zvogëluar në masë të madhe fuqinë e Rusisë, interesat dhe ndikimin e saj për vitet në vijim. Dhe gjithashtu do të ndaj vizionin tonë për rrugën drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme.

Kur shikoni synimet dhe objektivat strategjike afatgjata të Presidentit Putin, nuk ka dyshim: Rusia është shumë më keq sot se sa ishte përpara pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës – ushtarakisht, ekonomikisht, gjeopolitikisht.

Aty ku Putin synonte të projektonte forcën, ai zbuloi dobësinë. Aty ku ai kërkoi të ndahej, ai është i bashkuar. Atë që ai u përpoq të parandalonte, ai është precipituar. Ky rezultat nuk është i rastësishëm. Është rezultat i drejtpërdrejtë i guximit dhe solidaritetit të popullit ukrainas dhe veprimit të qëllimshëm, vendimtar dhe të shpejtë që ne dhe partnerët tanë kemi ndërmarrë për të mbështetur Ukrainën.

Së pari, për vite me radhë, Presidenti Putin u përpoq të dobësonte dhe përçante NATO-n, nën pretendimin e rremë se ajo përbënte një kërcënim për Rusinë. Në fakt, përpara se Rusia të pushtonte Krimenë dhe Ukrainën lindore në vitin 2014, qëndrimi i NATO-s pasqyronte një bindje të përbashkët se konflikti në Evropë nuk kishte gjasa.

Shtetet e Bashkuara kishin reduktuar ndjeshëm forcat e tyre në Evropë që nga fundi i Luftës së Ftohtë, nga 315000 në 1989 në 61000 në fund të 2013. Shpenzimet e shumë vendeve evropiane për mbrojtjen kishin rënë prej vitesh. Doktrina strategjike e NATO-s në atë kohë e etiketoi Rusinë një partner.

Pas pushtimit rus të Krimesë dhe Donbasit në vitin 2014, ajo valë filloi të ndryshojë. Aleatët u zotuan të shpenzojnë dy për qind të PBB-së për mbrojtjen dhe vendosën forca të reja në krahun lindor të NATO-s në përgjigje të agresionit të Rusisë.

Aleanca e ka përshpejtuar transformimin e saj që nga pushtimi i plotë i Rusisë – jo për të paraqitur një kërcënim ose për shkak se NATO kërkon konflikt. NATO ka qenë gjithmonë – dhe do të jetë gjithmonë – një aleancë mbrojtëse. Por agresioni, kërcënimet, goditjet bërthamore të Rusisë na detyruan të forconim parandalimin dhe mbrojtjen tonë.

Disa orë pas pushtimit në shkallë të plotë, ne aktivizuam Forcën e Reagimit mbrojtës të NATO-s. Në javët që pasuan, disa aleatë – duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Holandën, Danimarkën, Spanjën, Francën – dërguan me shpejtësi trupa, avionë dhe anije për të përforcuar krahun lindor të NATO-s.

Ne dyfishuam numrin e anijeve që patrullonin në detet e Veriut dhe Baltik dhe dyfishuam numrin e grupeve të betejës në rajon. Shtetet e Bashkuara vendosën praninë e parë të përhershme ushtarake në Poloni. Dhe, sigurisht, NATO shtoi Finlandën si aleatin e saj të 31-të, dhe ne së shpejti do të shtojmë Suedinë si të 32-tën.

Ndërsa shkojmë në Samitin e NATO-s në Vilnius, mesazhi ynë i përbashkët do të jetë i qartë: Aleatët e NATO-s janë të përkushtuar ndaj frenimit dhe mbrojtjes më të madhe, ndaj shpenzimeve më të mëdha dhe më të zgjuara të mbrojtjes, për lidhje më të thella me partnerët Indo-Paqësor. Dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj dhe ajo do të qëndrojë e hapur.

Pushtimi i Rusisë ka bërë gjithashtu Bashkimin Evropian të bëjë më shumë – dhe më shumë së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe me NATO-n – se kurrë më parë. BE-ja dhe shtetet e saj anëtare kanë ofruar mbi 75 miliardë dollarë mbështetje ushtarake, ekonomike dhe humanitare për Ukrainën. Kjo përfshin 18 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë, nga sistemet e mbrojtjes ajrore te tanket Leopard e deri te municionet.

Duke bashkërenduar ngushtë me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe partnerë të tjerë, BE-ja ka nisur sanksionet e saj më ambicioze ndonjëherë, duke imobilizuar mbi gjysmën e aseteve sovrane të Rusisë. Dhe kombet evropiane kanë pranuar më shumë se 8 milionë refugjatë ukrainas, shumica e të cilëve jo vetëm që u është dhënë akses në shërbimet publike, por edhe e drejta për të punuar, për të studiuar.

Së dyti, për dekada, Moska punoi për të thelluar varësinë e Evropës nga nafta dhe gazi rus. Që nga pushtimi i plotë i Presidentit Putin, Evropa ka bërë një kthesë të shpejtë dhe vendimtare nga energjia ruse. Berlini anuloi menjëherë Nord Stream 2, i cili do të dyfishonte rrjedhën e gazit rus në Gjermani.

Para pushtimit të Putinit, vendet evropiane importonin 37 për qind të gazit të tyre natyror nga Rusia. Evropa e zvogëloi atë me më shumë se gjysmën në më pak se një vit. Në vitin 2022, vendet e BE-së gjeneruan një të pestën rekord të elektricitetit të tyre përmes erës dhe diellit – më shumë energji elektrike se sa BE-ja prodhonte përmes qymyrit, gazit ose çdo burimi tjetër energjie. Shtetet e Bashkuara nga ana e tyre më shumë se dyfishuan furnizimin tonë me gaz në Evropë dhe aleatët tanë aziatikë – Japonia, Republika e Koresë – gjithashtu u rritën për të rritur furnizimin e Evropës.

Ndërkohë, kufiri i çmimit të naftës që vendosëm ne dhe partnerët tanë të G7 e ka mbajtur energjinë e Rusisë në tregun global, duke ulur në mënyrë dramatike të ardhurat ruse. Një vit pas pushtimit të saj, të ardhurat e naftës së Rusisë kishin rënë me 43 për qind. Të ardhurat nga taksat e qeverisë ruse nga nafta dhe gazi kanë rënë me gati dy të tretat. Dhe Moska nuk do t’i kthejë tregjet që ka humbur në Evropë.

Së treti, Presidenti Putin kaloi dy dekada duke u përpjekur të ndërtonte ushtrinë ruse në një forcë moderne, me armatim të avancuar, komandë të efektshme dhe ushtarë të mirë-stërvitur dhe të pajisur mirë. Kremlini shpesh pretendonte se kishte ushtrinë e dytë më të fortë në botë d, dhe shumë e besuan atë.

Sot, shumë e shohin ushtrinë ruse si ushtrinë e dytë më të fortë në Ukrainë. Pajisjet e saj, teknologjia, lidershipi, trupat, strategjia, taktikat dhe morali i saj, një rast studimi në dështim – edhe pse Moska i shkakton dëme shkatërruese, pa dallim dhe pa pagesë Ukrainës dhe ukrainasve.

Rusia vlerësohet të ketë pësuar më shumë se 100,000 viktima vetëm në gjashtë muajt e fundit, pasi Putini dërgon valë pas vale rusët në një mulli mishi të prodhuar nga ai.

Ndërkohë, sanksionet dhe kontrollet e eksporteve të vendosura nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe partnerë të tjerë anembanë botës e kanë degraduar rëndë makinën e luftës dhe eksportet e mbrojtjes ruse, duke i rikthyer ato për vitet në vijim.

Partnerët dhe klientët e mbrojtjes globale të Rusisë nuk mund të mbështeten më në porositë e premtuara, e lëre më në pjesët e këmbimit. Dhe ndërsa ata dëshmojnë performancën e dobët të Rusisë në fushën e betejës, ata gjithnjë e më shumë po e çojnë biznesin e tyre diku tjetër.

Së katërti, Presidenti Putin donte ta ndërtonte Rusinë si një fuqi globale ekonomike. Pushtimi i tij çimentoi dështimin e tij afatgjatë për të diversifikuar ekonominë e Rusisë, për të forcuar kapitalin e saj njerëzor, për të integruar plotësisht vendin në ekonominë globale.

Sot, ekonomia e Rusisë është një hije e asaj që ishte dhe një pjesë e asaj që mund të ishte bërë nëse Putini do të kishte investuar në teknologji dhe inovacion dhe jo në armë dhe luftë.

Rezervat valutore të Rusisë janë ulur me më shumë se gjysmën, siç janë edhe fitimet nga ndërmarrjet e saj shtetërore. Më shumë se 1700 kompani të huaja kanë reduktuar, pezulluar ose përfunduar operacionet në Rusi që nga fillimi i pushtimit. Janë dhjetëra mijëra vende pune të zhdukura, një fluturim masiv i ekspertizës së huaj dhe miliarda dollarë të ardhura të humbura për Kremlinin.

Një milion njerëz janë larguar nga Rusia, duke përfshirë shumë nga specialistët më të mirë të IT-së, sipërmarrësit, inxhinierët, mjekët, profesorët, gazetarët, shkencëtarët. Artistë, shkrimtarë, regjisorë, muzikantë të panumërt janë larguar gjithashtu, duke mos parë të ardhme për veten e tyre në një vend ku nuk mund të shprehen lirisht.

Së pesti, Presidenti Putin investoi përpjekje të konsiderueshme për të treguar se Rusia mund të ishte një partner i vlefshëm për Kinën. Në prag të pushtimit, Pekini dhe Moska deklaruan një partneritet “pa kufij”. Tetëmbëdhjetë muaj pas pushtimit, ky partneritet i dyanshëm duket gjithnjë e më i njëanshëm.

Agresioni i Putinit dhe armatizimi i varësive strategjike nga Rusia ka shërbyer si një thirrje zgjimi për qeveritë në mbarë botën për të bërë përpjekje për të mos rrezikuar. Dhe së bashku, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë po ndërmarrin hapa për të reduktuar këto dobësi, nga ndërtimi i zinxhirëve kritikë të furnizimit më elastik deri te forcimi i mjeteve tona të përbashkëta për të luftuar detyrimin ekonomik.

Pra, agresioni i Rusisë nuk na ka larguar nga përballimi i sfidave në Indo-Paqësorin. Në fakt ka mprehur fokusin tonë tek ata. Dhe mbështetja jonë për Ukrainën nuk i ka dobësuar aftësitë tona për të përballuar kërcënimet e mundshme nga Kina apo kudo tjetër – ajo i ka forcuar ato. Dhe ne besojmë se Pekini po merr parasysh se, larg nga të qenit i frikësuar nga një shkelje me forcë e Kartës së OKB-së, bota është mbledhur për ta mbrojtur atë.

Së gjashti, para luftës, presidenti Putin përdorte rregullisht ndikimin e Rusisë në organizatat ndërkombëtare në përpjekje për të dobësuar Kartën e Kombeve të Bashkuara.

Sot, Rusia është më e izoluar në skenën botërore se kurrë. Të paktën 140 vende – dy të tretat e shteteve anëtare të OKB-së – kanë votuar në mënyrë të përsëritur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për të pohuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, për të hedhur poshtë përpjekjet e Putinit për të aneksuar në mënyrë të paligjshme territorin ukrainas, për të dënuar agresionin dhe mizoritë e Rusisë dhe për të thirrur për një paqe në përputhje me parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara.

Qeveritë nga Perëndimi dhe Lindja, Veriu dhe Jugu kanë votuar për të pezulluar Rusinë nga institucione të shumta, nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut deri te Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil.

Kandidatët rusë kanë humbur zgjedhjet njëra pas tjetrës për vendet kryesore në institucionet ndërkombëtare, nga bordi drejtues i UNICEF-it deri te udhëheqja e agjencisë së OKB-së përgjegjëse për teknologjitë e informacionit dhe komunikimit, ITU.

Çdo qortim dhe humbje për Moskën nuk është vetëm një votë kundër agresionit të Rusisë, është një votë për parimet thelbësore të Kartës së Kombeve të Bashkuara. Dhe vende nga çdo pjesë e botës po mbështesin përpjekjet për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për krimet e saj të luftës dhe krimet kundër njerëzimit, nga krijimi i një komisioni të posaçëm të OKB-së për të dokumentuar krimet dhe shkeljet e të drejtave të njeriut të kryera në luftën e Rusisë, deri te asistimi i hetimeve nga prokurorët në Ukrainë dhe në Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

Së shtati, Presidenti Putin, për vite me radhë, u përpoq të ndante Perëndimin nga pjesa tjetër, duke pretenduar se Rusia po avanconte interesat më të mira të botës në zhvillim. Sot, falë deklarimit të hapur të ambicieve të tij perandorake dhe armatimit të ushqimit dhe karburantit, Presidenti Putin ka zvogëluar ndikimin rus në çdo kontinent.

Përpjekjet e Putinit për të ri përbënin një perandori shekullore që kujtonte çdo komb që kishte duruar sundimin kolonial dhe shtypjen e dhimbjes së tyre. Më pas, ai përkeqësoi vështirësitë ekonomike që shumë kombe po përjetonin tashmë për shkak të COVID dhe ndryshimeve klimatike duke ndërprerë drithin e Ukrainës nga tregjet botërore, duke rritur koston e ushqimit dhe karburantit kudo.

Në të kundërt, në një sfidë globale pas tjetrës, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë kanë dëshmuar se fokusi ynë në Ukrainë nuk do të na shpërqendrojë nga puna për të përmirësuar jetën e njerëzve anembanë botës dhe për të adresuar kostot kaskadë të agresionit të Rusisë.

Ndihma jonë e paprecedentë e urgjencës ushqimore ka parandaluar miliona njerëz të vdesin nga uria. Vetëm vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara dhanë 13.5 miliardë dollarë ndihmë ushqimore. Dhe Shtetet e Bashkuara aktualisht po financojnë mbi gjysmën e buxhetit të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së. Rusia financon më pak se një për qind.

Ne mbështetëm një marrëveshje të negociuar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres dhe Turqia për të thyer mbytjen e Rusisë mbi drithin ukrainas, duke lejuar 29 milionë tonë ushqim dhe duke u numëruar për të dalë nga Ukraina dhe për njerëzit në mbarë botën. Kjo përfshin 8 milionë tonë grurë, që është e barabartë me rreth 16 miliardë bukë.

Së bashku me aleatët dhe partnerët, ne po mobilizojmë qindra miliarda dollarë në financim për infrastrukturë të cilësisë së lartë në vendet ku është më e nevojshme dhe po e ndërtojmë atë në një mënyrë transparente, të mirë për mjedisin; fuqizon punëtorët dhe komunitetet lokale.

Ne po forcojmë sigurinë globale shëndetësore, nga trajnimi i gjysmë milioni profesionistësh shëndetësorë në hemisferën tonë, në Amerikë, tek ndihma e kompanisë farmaceutike Moderna për të finalizuar planet me Kenian për të ndërtuar objektin e saj të parë të prodhimit të vaksinës mRNA në Afrikë.

Herë pas here, ne po demonstrojmë se kush i ushqen problemet globale dhe kush i zgjidh ato.

Së fundi, qëllimi kryesor i Presidentit Putin – në të vërtetë, obsesioni i tij – ka qenë të fshijë vetë idenë e Ukrainës – identitetin e saj, popullin e saj, kulturën e saj, agjencinë e saj, territorin e saj. Por edhe këtu, veprimet e Putinit kanë nxitur efektin e kundërt. Askush nuk ka bërë më shumë për të forcuar identitetin kombëtar të Ukrainës sesa njeriu që kërkoi ta zhdukte atë. Askush nuk ka bërë më shumë për të thelluar unitetin dhe solidaritetin e ukrainasve. Askush nuk ka bërë më shumë për të intensifikuar vendosmërinë e ukrainasve për të shkruar të ardhmen e tyre sipas kushteve të tyre.

Ukraina nuk do të jetë kurrë Rusi. Ukraina qëndron sovrane, e pavarur, në mënyrë të vendosur në kontroll të fatit të saj. Në këtë – qëllimi kryesor i Putinit – ai ka dështuar në mënyrë më spektakolare.

Presidenti Putin vazhdimisht pretendon se Shtetet e Bashkuara, Evropa dhe vendet që mbështesin Ukrainën janë të prirur për të mposhtur ose shkatërruar Rusinë, për të rrëzuar qeverinë e saj, për të frenuar popullin e saj. Kjo është e rreme. Ne nuk kërkojmë përmbysjen e qeverisë ruse dhe nuk e kemi bërë kurrë. E ardhmja e Rusisë është për rusët që të vendosin.

Ne nuk kemi asnjë grindje me popullin rus, i cili nuk kishte asnjë fjalë për fillimin e kësaj lufte tragjike. Ne ankojmë që Putini po dërgon në vdekje dhjetëra mijëra rusë në një luftë që mund t’i jepte fund tani, nëse do të zgjidhte – dhe duke shkaktuar ndikim shkatërrues në ekonominë e Rusisë dhe perspektivat e saj. Në të vërtetë, duhet pyetur: Si i ka përmirësuar lufta e Putinit jetën, jetesën apo perspektivat e qytetarëve të zakonshëm rusë?

Gjithçka që ne dhe aleatët dhe partnerët tanë bëjmë në përgjigje të pushtimit të Putinit ka të njëjtin qëllim: të ndihmojë Ukrainën të mbrojë sovranitetin e saj, integritetin territorial dhe pavarësinë e saj dhe të qëndrojë në mbrojtje të rregullave dhe parimeve ndërkombëtare që kërcënohen nga lufta e vazhdueshme e Putinit.

Më lejoni t’ia them këtë drejtpërdrejt popullit rus: Shtetet e Bashkuara nuk janë armiku juaj. Në fundin paqësor të Luftës së Ftohtë, ne ndamë shpresën se Rusia do të dilte në një të ardhme më të ndritshme, të lirë dhe të hapur, plotësisht të integruar me botën. Për më shumë se 30 vjet, ne punuam për të ndjekur marrëdhënie të qëndrueshme dhe bashkëpunuese me Moskën, sepse besuam se një Rusi paqësore, e sigurt dhe e begatë është në interesat e Amerikës – në të vërtetë, në interesat e botës. Këtë e besojmë edhe sot.

Ne nuk mund të zgjedhim të ardhmen tuaj për ju dhe nuk do të përpiqemi ta bëjmë këtë. Por ne gjithashtu nuk do ta lejojmë Presidentin Putin të imponojë vullnetin e tij mbi kombet e tjera. Moska duhet ta trajtojë pavarësinë, sovranitetin, integritetin territorial të fqinjëve të saj me të njëjtin respekt që kërkon për Rusinë.

Tani, siç e kam bërë të qartë, praktikisht në çdo masë, pushtimi i Ukrainës nga Presidenti Putin ka qenë një dështim strategjik. Megjithatë, ndërsa Putin nuk ka arritur t’i arrijë qëllimet e tij, ai nuk ka hequr dorë prej tyre. Ai është i bindur se thjesht mund t’i kalojë Ukrainës dhe mbështetësve të saj, duke dërguar gjithnjë e më shumë rusë në vdekje, duke shkaktuar gjithnjë e më shumë vuajtje mbi civilët e Ukrainës. Ai mendon se edhe nëse humbet ndeshjen e shkurtër, sërish mund të fitojë ndeshjen e gjatë. Putini e ka gabim edhe për këtë.

Shtetet e Bashkuara – së bashku me aleatët dhe partnerët tanë – janë të vendosur të mbështesin Ukrainën mbrojtja sot, nesër, për aq kohë sa duhet. Dhe në Amerikë, kjo mbështetje është dypartiake. Dhe pikërisht për shkak se nuk kemi iluzione për aspiratat e Putinit, ne besojmë se parakushti për diplomaci kuptimplote dhe paqe reale është një Ukrainë më e fortë, e aftë për të penguar dhe mbrojtur kundër çdo agresioni të ardhshëm.

Ne kemi mbledhur një ekip të frikshëm rreth kësaj përpjekjeje. Me udhëheqjen e Sekretarit të Mbrojtjes Austin, më shumë se 50 vende po bashkëpunojnë përmes Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës. Dhe ne po udhëheqim me fuqinë e shembullit tonë, duke ofruar dhjetëra miliarda dollarë ndihmë sigurie për Ukrainën me mbështetje të fortë dhe të palëkundur nga të dyja anët e pjesës së Kongresit tonë.

Sot, Amerika dhe aleatët dhe partnerët tanë po ndihmojnë në plotësimin e nevojave të Ukrainës në fushën aktuale të betejës, ndërkohë që zhvillojnë një forcë që mund të pengojë dhe të mbrojë kundër agresionit për vitet në vijim.

Kjo do të thotë të ndihmosh në ndërtimin e një ushtrie ukrainase të së ardhmes, me financim afatgjatë, një forcë të fortë ajrore të përqendruar në avionë luftarakë modernë, një rrjet të integruar të mbrojtjes ajrore dhe raketore, tanke dhe automjete të blinduara të avancuara, kapacitet kombëtar për të prodhuar municion dhe trajnim dhe mbështetje për të mbajtur forcat dhe pajisjet gati luftarake.

Kjo do të thotë gjithashtu se anëtarësimi i Ukrainës në NATO do të jetë një çështje që duhet të vendosin aleatët dhe Ukraina – jo Rusia. Rruga drejt paqes do të farkëtohet jo vetëm përmes fuqisë ushtarake afatgjatë të Ukrainës, por edhe fuqisë së ekonomisë dhe demokracisë së saj.

Kjo është në qendër të vizionit tonë për rrugën përpara: Ukraina jo vetëm që duhet të mbijetojë, por duhet të lulëzojë. Për të qenë mjaft e fortë për të penguar dhe mbrojtur kundër agresorëve përtej kufijve të saj, Ukrainës i duhet një demokraci e gjallë dhe e begatë brenda kufijve të saj.

Kjo është rruga për të cilën populli ukrainas votoi kur fitoi pavarësinë e tij në 1991. Është zgjedhja që mbrojtën në Maidan në 2004 dhe përsëri në 2013: një shoqëri e lirë dhe e hapur, me respekt për të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit, plotësisht të integruar me Evropën, ku të gjithë ukrainasit kanë dinjitet dhe mundësinë për të realizuar potencialin e tyre të plotë – dhe ku qeveria u përgjigjet nevojave të popullit të saj, jo atyre të interesave dhe elitave.

Ne jemi të përkushtuar të punojmë me aleatët dhe partnerët për të ndihmuar ukrainasit të bëjnë realitet vizionin e tyre. Ne jo vetëm që do ta ndihmojmë Ukrainën të rindërtojë ekonominë e saj, por do ta riimagjinojmë atë, me industri të reja, rrugë tregtare, zinxhirë furnizimi të lidhura me Evropën dhe me tregjet në mbarë botën.

Ne do të vazhdojmë të forcojmë organet e pavarura kundër korrupsionit të Ukrainës, një shtyp të lirë dhe të gjallë, organizatat e shoqërisë civile. Ne do ta ndihmojmë Ukrainën të riparojë rrjetin e saj energjetik – më shumë se gjysma e të cilit është shkatërruar nga Rusia – dhe ta bëjmë atë në një mënyrë më të pastër, më elastike dhe më të integruar me fqinjët e saj, në mënyrë që Ukraina të mund një ditë të bëhet një eksportues i energjisë.

Integrimi më i madh i Ukrainës me Evropën është jetik për të gjitha këto përpjekje. Kievi ndërmori një hap gjigant në këtë drejtim qershorin e kaluar, kur unioni i dha zyrtarisht Ukrainës statusin e kandidatit për në BE. Dhe Kievi po punon për të bërë përparim drejt standardeve të BE-së edhe pse lufton për mbijetesën e saj.

Investimi në forcën e Ukrainës nuk është në kurriz të diplomacisë. Ajo i hap rrugën diplomacisë. Presidenti Zelenskyy ka thënë vazhdimisht se diplomacia është mënyra e vetme për t’i dhënë fund kësaj lufte dhe ne jemi dakord. Në dhjetor, ai paraqiti një vizion për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme.

Në vend që të angazhohet në atë propozim apo edhe të ofrojë një të tijin, Presidenti Putin ka thënë se nuk ka asgjë për të folur derisa Ukraina të pranojë, dhe unë citoj, “realitetet e reja territoriale” – me fjalë të tjera, të pranojë pushtimin nga Rusia të 20 për qind të territorit të Ukrainës.

Putini e kaloi dimrin duke u përpjekur të ngrinte deri në vdekje civilët ukrainas, dhe më pas pranverën duke u përpjekur t’i bombardonte deri në vdekje. Ditë pas dite, Rusia hedh raketa dhe dronë mbi ndërtesat e banimit, shkollat, spitalet ukrainase.

Tani, nga një distancë, është e lehtë të mpihesh ndaj këtyre dhe mizorive të tjera ruse, si sulmi me dron javën e kaluar në një klinikë mjekësore në Dnipro, i cili vrau katër njerëz, përfshirë mjekë; ose 17 sulmet në Kiev vetëm në muajin maj, shumë prej të cilave përdorën raketa hipersonike; ose sulmi me raketa në prill në qytetin e Umanit – qindra milje larg vijave të frontit – në të cilin u vranë 23 civilë.

Sulmi me raketa goditi disa ndërtesa banimi në Uman para agimit. Në një nga ato ndërtesa, një baba, Dmytro, vrapoi në dhomën ku flinin fëmijët e tij – Kyrylo, 17 vjeç; Sophia, 11 vjeç.

Por kur ai hapi derën e dhomës së tyre të gjumit, nuk kishte vend, vetëm zjarr dhe tym. Fëmijët e tij ishin zhdukur. Dy jetë të tjera të pafajshme janë shuar. Dy nga gjashtë fëmijët që Rusia vrau në një sulm të vetëm.

Dy nga mijëra fëmijët ukrainas të vrarë nga lufta e agresionit të Rusisë. Mijëra të tjerë janë plagosur dhe mijëra të tjerë janë rrëmbyer nga familjet e tyre nga Rusia dhe u janë dhënë familjeve ruse. Miliona janë zhvendosur.

Të gjithë janë pjesë e një brezi fëmijësh ukrainas të terrorizuar, të traumatizuar, të plagosur nga lufta e agresionit të Putinit, të cilët të gjithë na kujtojnë pse ukrainasit janë kaq të përkushtuar për të mbrojtur kombin e tyre dhe pse ata meritojnë – meritojnë – një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme.

Tani, disa kanë argumentuar se nëse Shtetet e Bashkuara do të donin vërtet paqen, ne do të ndalonim mbështetjen për Ukrainën, dhe më pas nëse Ukraina do të dëshironte vërtet t’i jepte fund luftës, ajo thjesht do të shkurtonte humbjet e saj dhe do të hiqte dorë nga e pesta e territorit të saj që Rusia pushton ilegalisht.

Le ta luajmë këtë për një minutë. Cilët fqinjë të Rusisë do të ndiheshin të sigurt në sovranitetin dhe integritetin e tyre territorial nëse agresioni i Putinit do të shpërblehej me një të pestën e territorit të Ukrainës?

Dhe për këtë çështje, si do të ndihej i sigurt brenda kufijve të tij çdo vend që jeton pranë një dhunuesi, me një histori kërcënimesh dhe agresioni? Çfarë mësimi do të mësojnë agresorë të tjerë të mundshëm anembanë botës nëse Putinit i lejohet të shkelë një parim thelbësor të Kartës së OKB-së pa u ndëshkuar?

Dhe sa shpesh në histori agresorët që kapin të gjithë ose një pjesë të një vendi fqinj janë kënaqur dhe ndalur atje? Kur e ka kënaqur ndonjëherë kjo Vladimir Putin?

Shtetet e Bashkuara kanë punuar me Ukrainën – dhe aleatët dhe partnerët në mbarë botën – për të ndërtuar konsensus rreth elementeve thelbësore të një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme.

Për të qenë të qartë, Shtetet e Bashkuara mirëpresin çdo iniciativë që ndihmon ta sjellë Presidentin Putin në tryezë për t’u angazhuar në diplomaci kuptimplote. Ne do të mbështesim përpjekjet – qoftë nga Brazili, nga Kina apo ndonjë komb tjetër – nëse ato ndihmojnë në gjetjen e një rruge për një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme, në përputhje me parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara.
Ja çfarë do të thotë.
Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme duhet të mbështesë Kartën e OKB-së dhe të afirmojë parimet e sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë.

Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme kërkon pjesëmarrjen dhe pëlqimin e plotë të Ukrainës – asgjë për Ukrainën pa Ukrainën.

Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme duhet të mbështesë rindërtimin dhe rimëkëmbjen e Ukrainës, me Rusinë që të paguajë pjesën e saj.

Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme duhet të adresojë si përgjegjësinë ashtu edhe pajtimin.

Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme mund të hapë një rrugë për lehtësimin e sanksioneve të lidhura me veprime konkrete, veçanërisht tërheqjen ushtarake. Një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme duhet t’i japë fund luftës së agresionit të Rusisë.

Tani, gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm, disa vende do të bëjnë thirrje për një armëpushim. Dhe në sipërfaqe, kjo tingëllon e ndjeshme – tërheqëse, madje. Në fund të fundit, kush nuk do që palët ndërluftuese të dorëzojnë armët? Kush nuk dëshiron që vrasja të ndalet?

Por një armëpushim që thjesht ngrin linjat aktuale në vend dhe i mundëson Putinit të konsolidojë kontrollin mbi territorin që ka kapur, dhe më pas të pushojë, të riarmatosë dhe të risulmojë – kjo nuk është një paqe e drejtë dhe e qëndrueshme. Është një paqe e Potemkinit. Do të legjitimonte rrëmbimin e tokës nga Rusia. Do të shpërblente agresorin dhe do ta ndëshkonte viktimën.

Nëse dhe kur Rusia është gati të punojë për paqen e vërtetë, Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen së bashku me Ukrainën dhe aleatët dhe partnerët e tjerë në mbarë botën. Dhe së bashku me Ukrainën dhe aleatët dhe partnerët, ne do të ishim të përgatitur për të pasur një diskutim më të gjerë mbi sigurinë evropiane që promovon stabilitetin dhe transparencën dhe redukton gjasat e konfliktit të ardhshëm.

Në javët dhe muajt në vijim, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me Ukrainën, me aleatët dhe partnerët tanë – dhe të gjitha palët e përkushtuara për të mbështetur një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme të bazuar në këto parime.

Më 4 prill 1949, 74 vjet përpara se Finlanda të anëtarësohej në NATO, anëtarët fillestarë të Aleancës u mblodhën në Uashington për të nënshkruar traktatin e saj themelues. Presidenti Truman e paralajmëroi grupin dhe unë citoj: “Ne nuk mund të kemi sukses nëse njerëzit tanë janë të përhumbur nga frika e vazhdueshme e agresionit dhe të ngarkuar nga kostoja e përgatitjes së kombeve të tyre individualisht kundër sulmit. (Ne) shpresojmë të krijojmë një mburojë kundër agresionit dhe frikës nga agresioni – një mburojë që do të na lejojë të vazhdojmë me biznesin e vërtetë të . . . arritjen e një jete më të plotë dhe më të lumtur për të gjithë qytetarët tanë.”

E njëjta gjë është e vërtetë edhe sot. Asnjë komb – as Ukraina, as Shtetet e Bashkuara, as Finlanda, Suedia, asnjë vend tjetër nuk mund të sjellë për popullin e tij nëse jeton në frikë të vazhdueshme nga agresioni.

Kjo është arsyeja pse ne të gjithë kemi një aksion për të siguruar që lufta e agresionit të Presidentit Putin kundër Ukrainës të vazhdojë të jetë një dështim strategjik.

Në fjalimin e tij të Vitit të Ri drejtuar popullit finlandez, Presidenti Niinistö identifikoi një nga të metat themelore të planit të Presidentit Putin për të pushtuar me shpejtësi Ukrainën – një e metë që dënoi gjithashtu planin e Stalinit për të pushtuar me shpejtësi Finlandën.

Siç tha Presidenti Niinistö, dhe unë citoj, “Si udhëheqës të një vendi nën sundim autoritar, Stalini dhe Putini nuk arritën të njohin . . . që njerëzit që jetojnë në një vend të lirë kanë vullnetin dhe bindjet e tyre. Dhe se një komb që punon së bashku përbën një forcë të jashtëzakonshme.”

Finlandezët kanë një fjalë për atë kombinim të ashpër të vullnetit dhe vendosmërisë: Dhe ata janë njohin sisu në luftën e ukrainasve sot. Dhe kur një popull i lirë si ukrainasit ka në kurriz mbështetjen e kombeve të lira anembanë botës – kombe që njohin fatet dhe lirinë e tyre – të drejtat dhe siguria e tyre janë të lidhura në mënyrë të pandashme, forca që ata zotërojnë nuk është thjesht e madhe. Është e pandalshme.

Faleminderit shumë. (Duartrokitje.)

Latest articles

Related articles