Rusia e pandalshme në sulmet me dron ndaj Ukrainës

Kryeqyteti i Ukrainës iu nënshtrua sulmit më të madh me dron që nga fillimi i luftës rus, thanë zyrtarët lokalë, ndërsa Kievi përgatitej të shënonte përvjetorin e themelimit të saj të dielën. Të paktën një person u vra.

Rusia nisi “sulmin më masiv” në qytet gjatë natës së të shtunës me dronët Shahed të prodhuar nga Irani, tha Serhii Popko, një zyrtar i lartë ushtarak i Kievit. Sulmi zgjati më shumë se pesë orë, me mbrojtjen ajrore që thuhet se rrëzoi më shumë se 40 drone.

Një burrë 41-vjeçar u vra dhe një grua 35-vjeçare u shtrua në spital kur mbeturinat ranë në një ndërtesë shtatëkatëshe jorezidenciale dhe shkaktuan një zjarr, tha kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko.

Mbetjet e një droni dëmtuan ndërtesën e Shoqatës së të Verbërve të Ukrainës. Të dielën në mëngjes, anëtari i organizatës Volodymyr Golubenko erdhi për të marrë gjërat e tij. Ai u ndihmua nga djali i tij Mykola, i cili kërkoi sendet e të atit mes rrënojave dhe në të njëjtën kohë u përpoq t’i përshkruante të atit se si duket tani zyra e tij.

“Ky mur në të djathtë është shkatërruar dhe në të majtë gjithashtu”, i tha Mykola babait të tij.

Volodymyr Golubenko punoi në këtë vend për më shumë se 40 vjet. Ai thotë se është një shtëpi për shumë të verbër, sepse ata vijnë këtu për të biseduar dhe mbështetur njëri-tjetrin.

“Nëse nuk ke as punë, është e vështirë të gjesh punë tani, sepse këto ngjarje (luftë) kanë vazhduar që nga viti i kaluar. Të paktën njerëzit vijnë këtu për të biseduar, “tha Volodymyr.

Ashtu si Golubenko, shumë njerëz në rrethin e tij dëgjuan zhurmën e dronëve Shahed për herë të parë. Mes tyre ishte edhe Yana 36-vjeçare, e cila ka tre djem. Familja u fsheh në një korridor gjithë natën.

“Diçka filloi të shpërthejë mbi ne. Fëmijët vrapuan këtu me frikë”, tha Yana.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se nata e së shtunës ishte gjithashtu rekord për sa i përket sulmeve me dron Shahed në të gjithë vendin. Nga 54 dronët e lëshuar, 52 u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore.

Në provincën verilindore të Kharkiv, guvernatori rajonal Oleh Syniehubov tha se një grua 61-vjeçare dhe një burrë 60-vjeçar u vranë në dy sulme të ndara me granatime.

Latest articles

Related articles