Ditari i luftës: Ukraina ka kryer misione për eleminimin e lidershipit rus në Kremlin


Komandanti i dytë i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës tha se agjentët e tij po përpiqeshin në mënyrë aktive ta vrisnin Vladimir Putin dhe se presidenti rus është i vetëdijshëm për këtë.

Këtë e deklaroi nënkryetari i inteligjencës ushtarake të Ukrainës Vadim Skibitsky në një intervistë për median gjermane “Welt”. Pranimi i tij vjen në të njëjtën kohë kur gazeta New York Times, duke cituar zyrtarë të inteligjencës amerikane, shkroi se Kievi ishte prapa sulmit me dron në Kremlin në fillim të këtij muaji, që, siç pretendohej në atë kohë, ishte një atentat ndaj Putinit.

Skibitsky është përfaqësuesi i parë i autoriteteve ukrainase që pranon se ka përpjekje aktive për të eleminuar presidentin rus. Zyrtarisht, Kievi vazhdon të mohojë përfshirjen në incidentin në Moskë, duke e quajtur atë “sulm i çuditshëm”.

Rusia, nga ana tjetër, gjatë gjithë kohës pretendon se Kievi organizoi sulmin.“Putini e sheh se ne po afrohemi gjithnjë e më shumë, por ka edhe frikë se njerëzit e tij do ta vrasin. “Shumë njerëz në Rusi ende e mbështesin këtë ‘operacion special’, por falë mediave sociale dhe kontrolleve telefonike, ne e dimë se rusët janë të frikësuar sepse shumë njerëz kanë vdekur”, tha Skibitsky në një intervistë.

Ai thotë se spiunët ukrainas po përpiqen në mënyrë aktive të eliminojnë kreun e formacionit paraushtarak rus “Wagner” Eugene Prigozhin.

“Prioriteti ynë është të eliminojmë komandantin e njësisë që urdhëron njerëzit e tij të sulmojnë vendin tonë. Ne po përpiqemi të vrasim Prigozhin. Putin është në krye të listës së pushkatimit të Ukrainës. Ai është numri një sepse ai koordinon dhe vendos se çfarë ndodh. Në fund, të gjithë do të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre, si ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu. “Ai planifikoi sulmin në Ukrainë,” tha Skibitsky.
I pyetur nëse Kievi gjithashtu i konsideron propagandistët, oligarkët apo civilët rusë si objektiva të vlefshëm, Skibitsky u përgjigj: “Ne jemi në luftë dhe këta janë armiqtë tanë. Nëse një person i rëndësishëm po prodhon dhe financon armë për Rusinë, atëherë eliminimi i atij personi do të shpëtonte shumë jetë civilësh. Sipas konventave ndërkombëtare, është një objektiv legjitim”.

Latest articles

Related articles