144 kandidatë në garë për 61 bashkitë! Cilat janë përballjet në të gjitha bashkitë e vendit!

Pasi u kanë prezantuar në çdo cep të vendit programet e tyre, tashmë është radha e qytetarëve të japin verdiktin se cilit kandidat do t’i besojnë për 4 vite drejtimin e bashkive.

Cilat janë përballjet në të gjitha bashkitë e vendit!

Qarku Shkodër
Në qarkun e Shkodrës, që ka në total 275, 864 votues, votohet në 5 bashki. Kandidatët në Garë janë për Bashkinë e Shkodrës Bardh Spahia i opozitës dhe Benet Beci i PS, për Malësinë e Madhe Tonin Marinaj dhe Isa Rama, për Pukën Gjon Gjonaj i socialistëve dhe Rrok Dodaj I Bashkë fitojmë. Fusha-Arrëzi do të zgjedhë mes 2 kandidatëve: Fran Tucit të PS dhe Hilë Currit të koalicionit “Bashkë Fitojmë”. Vau i Dejës është e vetmja bashki e qarkut, ku në garë nuk do të jenë vetëm 2 kandidatë, por përballë Tonin Marinajt të PS dhe Zef Hilës së “Bashkë Fitojmë”, kandidate ka edhe PD Klomentina Drinin.

Qarku i Dibrës
Qarku i Dibrës ka 131, 282 qytetarë me të drejte vote, të cilët do t’i drejtohen 224 qendrave të votimit në katër bashkitë e saj për të zgjedhur kryebashkiakun e ardhshëm. Dibranët janë mes 3 zgjedhjeve vetëm në Bashkinë Dibër, ku PS kandidon Rrahim Spahiu, koalicioni “Bashkë Fitojmë” Ismail Ukën, ndërsa PD Naim Gazideden. Për Bashkinë Mat kandidojnë Agron Malaj e Skënder Gjuci, për Klosin Ilmi Hoxha dhe Bedri Hoxha ndërsa për Bulqizën Festime Mjeshtri e Dëfrim Fiku.

Qarku Lezhë
Qarku i Lezhës ka në total 176, 789 zgjedhës në 3 bashkitë e saj. Për Bashkinë e Lezhës kandidojnë Pjerin Ndreu i PS, aktualisht kryebashkiak ndërsa përballë ka mjekun Bashk Gjoni të opozitës. Për bashkinë e Kurbinit kandidatë janë Majlinda Cara e Behar Haxhiu ndërsa për Mirditën Ndrec Deda e Albert Melyshi.

Qarku Kukës
Qarku i Kukësit, i përbërë nga 3 bashki, ka gjithsej 84,656 qytetarë me të drejtë vote. Sa I takon përballjes për kryebashkiakë, në garë në të treja bashkitë ka vetëm nga dy kandidatë: Në bashkinë kukës kandidojnë Safet Gjici, kreu aktual i Bashkisë, dhe Admir Sinamati I “Bashkë Fitojmë”. Për Tropojën Rexh Byberi dhe Besnik Dushaj, si dhe në Has Halit Mulaj dhe Miftar Dauti.

Qarku i Durrësit
Qarku i Durrësit ka 3 bashki, ku në total ka 368, 201 votues, pjesa më e madhe në bashkinë e Durrësit. Në këtë bashki, kryetarja aktuale Emirjana Sako ka përballë vetëm Igli Carën e Bashkë Fitojmë. Në Shijak kandidon Elton Arbana dhe Rezeart Tusha ndërsa në Krujë Artur Bushi arriti të rikandidonte. Rival ka nga “Bashkë Fitojmë” Agron Lokën.

Qarku i Tiranës
Qarku i Tiranës, më i madhi në vend, ka afro 1 milionë votues, më saktë, 937, 681 qytetarë me të drejtë vote në 5 bashkitë e saj. Bashkia e Tiranës ka edhe numrin më të madh të kandidatëve në vend, Arlind Qorri, Marko Dajti, Lajla Përnaska, Erion Veliaj, Belind Këlliçi dhe Roland Bejko. Bashkia e Vorës ka dy kandidatë, Blerim Sherën dhe Indrit Hoxhën ndërsa Bashkia e Kavajës Redian Kralin dhe Fisnik Qosen. Rrogozhina voton mes Edison Memollës dhe Shkëlqim Hoxhës ndërsa bashkia tjetër e qarkut ku PD zyrtare ka nxjerrë kandidat është Kamza ku gara për kryebashkiak zhvillohet mes Rakip Sulit të PS, Arjan Hoxhën e “Bashkë Fitojmë” dhe Bilbil Bajraktarit të PD-së.

Qarku i Fierit
Fieri, qarku I dytë më I madh I vendit ka në total 408 mijë e 231 votues, të cilët do të zgjedhin kryebashkiakët në Fier, Divjakë, Lushnje, Mallakastër, Patos e Roskovec, ku PD zyrtare ka nxjerrë kandidatë në 3 bashki.

Qarku i Elbasanit
Elbasani ka 351, 455 qytetar me të drejtë vote në 7 bashkitë e qarkut. Në të 7-ta këto bashki gara zhvillohet vetëm mes 2 kandidatëve. Në Elbasan, votat ndahen mes Gledian Llatjas dhe Luçiano Bocit. Në Cërrik kandidojnë ANDIS SALA dhe Servet DUZHA në Belsh Arif Tafani I PS dhe Bedri Qypi, në Gramsh socialistët sollën risi Besjan Ajazin I cili ka përballë Hasim Çekrezin. Në Peqin, kandidojnë Bukurosh Maçi dhe Mustafa Pashja, në Librazhd Mariglen Disha E Shefki Çota Ndërsa Në Përrenjas Nuri Belba E Suzana Topi.

Qarku i Beratit
Me 184 143 votues dhe 276 qendra votimi në Total, Qarku i Beratit ka 5 bashki. Në 2 prej tyre, kandidojnë me emra për kryebashkiakë vetëm PS e “Bashkë Fitojmë”. Për bashkinë Berat kandidojnë Ervin Demo dhe Zija Ismaili, për Skraparin Adriatik Meta dhe Euglen Mustafallari. Në 3 bashkitë e tjera të qarkut, Dimal, Poliçan dhe Kuçovë kandidatë ka dhe PD zyrtare.

Qarku i Korçës
Edhe në 6 bashkitë e qarkut të Korçës Partia Demokratike nuk ka nxjerrë asnjë kandidat, duke lënë në fushë-betejë në pjesën më të madhe të bashkive vetëm kandidatët e PS dhe koalicionit Bashkë Fitojmë. Në 425 qendrat e votimit, 285, 626 qytetarë me të drejtë vote në të gjithë qarkun do të votojnë: në Korcë mes Sotiraq Filos e Ledina Aliollit, në Pogradec krahas Ilir Xhakollit dhe Zini Tollozhinës garon nën siglën e LRE edhe Rezart Laraku, në Maliq Gëzim Topciu dhe Alfred Gega, në Pustec Palë Kolevski dhe Pandi Jani, në Kolonjë Erion Isai dhe Ethem Lumani. Për Devollin, krahas dy kandidatëve të subjekteve kryesore, kandidon si i pavarur Çlirim Hoxha.

Qarku i Gjirokastrës
Qarku I Gjirokastrës, një nga qarqet me popullsinë më të ulët, 122 806 qytetarë me të drejtë vote, votohet në 7 bashki, në 20 Qendra Votimi. në bashkinë Gjirokastër ka 2 kandidatë Flamur Golemi I PS dhe Dorjan Lani i “Bashkë Fitojmë”, në Bashkinë Përmet Alma Hoxha të PS dhe Edmond Komino të opozitës. Për bashkinë Tepelenë Tërmet Peci, Baftjar Imeri dhe Sokol Guga. Në bashkinë Këlcyrë kandidojnë Klement Bomi, Arjan Kasaj dhe Adriatik Spahiu ndërsa në Memaliaj Gjolekë Guci e Albert Malaj. Në libohovë e Dropull kandidojnë për kryebashkiakë vetëm PS e koalicioni I Berishës e Metës.

Qarku Vlorë
Në Qarkun Vlorë ka 7 bashki, me 322 mijë e 817 qytetarë me të drejtë vote që do zgjedhin mes kandidatëve të nxjerrë nga palët politike. Këtij qarku i Përket edhe Himara, e vetmja bashki ku PS nuk ka rival përballë, për shkak se kandidati i Bashkë Fitojmë Fredi Beleri u arrestua për shit-blerje votash.

Latest articles

Related articles