Ditari i luftës: Ukraina po përgatit një kundërofensivë me 12 brigada

Ukraina po përgatit 12 brigada për të filluar një kundërofensivë kundër ushtrisë ruse, raportoi gazeta New York Times, duke cituar dokumente konfidenciale të zbuluara të Pentagonit. Sipas dokumenteve të publikuara të Pentagonit, 12 brigada ushtarake ukrainase me një numër prej rreth 4.000 ushtarësh secila duhet të jenë gati deri në fund të prillit. Gazeta vë në dukje se operacioni ushtarak pritet të zhvillohet në drejtimin jugor, duke përfshirë përgjatë bregut të detit Azov.
Sipas raporteve të fundit nga Instituti Amerikan për Studimin e Luftës dhe disa burime ukrainase, forcat e armatosura të Ukrainës kanë zënë pozicione në bregun lindor të lumit Dnieper në rajonin jugor Kherson. Rusët pretendojnë se janë ende në kontroll të plotë të bregut të majtë të lumit. Qendra Amerikane e Kërkimeve të Sigurisë dhe Mbrojtjes, Instituti për Studimin e Luftës, si dhe blogerët ushtarakë rusë, publikuan një sasi të mjaftueshme pamjesh të gjeolokuara që konfirmojnë transferimin e trupave ukrainase në pjesën lindore të lumenjve Dnieper, njoftuan mediat britanike, duke shtuar se Burimet e tyre ushtarake konfirmuan “manovra të caktuara përtej lumit Dnieper” pranë qytetit të Kherson. Ekspertët ushtarakë paralajmërojnë se manovrimi i forcave ukrainase në zonën pranë lumit, në territorin e mbushur me kanale vaditëse dhe pengesa të tjera ujore, do të ishte një detyrë shumë e vështirë. Çdo avancim ukrainas do të ndërlikohej më tej nga fakti se forcat ruse kanë epërsi të konsiderueshme ajrore. Kievi zyrtar dhe ushtria ukrainase kanë folur publikisht për përgatitjet për një kundërofensivë të madhe për një kohë të gjatë, por ata nuk specifikojnë se kur dhe ku mund të nisë ajo.

Rusia po operon në shtatë fronte që mund të përcaktojnë se si Ukraina do të kryejë kundërofensivë, shkruan Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në një analizë. ISV raporton se trupat ruse janë të angazhuara në pesë operacione sulmuese. Këto operacione janë në Lupyansk, Lugansk, Bakhmut, Avdiyivka dhe në Donetsk perëndimor/Zaporozhye lindore. Operacionet ruse të mbrojtjes po zhvillohen në rajonin perëndimor të Zaporozhye dhe Kherson, raportoi ISV.
“Në Kupyansk, Rusia angazhoi pjesë të Qarkut të saj Ushtarak Perëndimor (WMD) në operacione të kufizuara ofensive në pjesën e parë të vitit 2023, megjithëse nuk arritën të arrinin përfitime të rëndësishme operacionale,” sipas ISV.

Ata shtojnë se divizioni i dytë i WMD ka të ngjarë të vendoset drejt kufirit të rajonit Kharkiv-Luhansk.

“Fronti i dytë është përgjatë vijës Swatov/Kremina. Atje, Rusia dislokoi pjesë të dy distrikteve ushtarake – WMD dhe Qarkun Ushtarak Qendror – si dhe dy divizione ajrore, në ofensivën e dështuar në rajonin e Luhansk që kulmoi me vetëm disa taktika të lokalizuara suksesi”, shkruan ISV. Fronti i tretë i identifikuar nga ISV është në Bakhmut, një qytet që ka qenë vendi i luftimeve të ashpra për muaj të tërë.

Linja e katërt e frontit të Rusisë, siç përshkruhet nga ISV, është aksi Avdiyivka-Donetsk, ku Moska ka dislokuar njësi nga Flota Veriore, Distrikti Ushtarak Jugor (SMD) dhe një pjesë e Republikës Popullore të Donetskut. “Sidoqoftë, Rusia nuk ka bërë ndonjë përparim të rëndësishëm operacional në këtë aks në vitin 2023, përveç përparimit taktik margjinal rreth Avdiyivka dhe brenda Marinka,” tha ISV.
“Ndërkohë, në aksin jugor Donetsk/Zaporozhye lindore, elementë të Distriktit Ushtarak Lindor pranë Vuledarit pësuan humbje të vazhdueshme gjatë përpjekjeve të përsëritura të pasuksesshme për të kapur Vuledar,” tha ISV.

Latest articles

Related articles