Macron: Evropa duhet të ulë varësinë nga SHBA-të

Evropa duhet të zvogëlojë varësinë e saj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe të shmangë zvarritjen në një konfrontim midis Kinës dhe SHBA-ve për Tajvanin. Kështu deklaroi presidenti francez, Emmanuel Macron në një intervistë me gazetarët e “Politico-s” mbajtur në avionin e tij që kthehej nga një vizitë shtetërore tre-ditore në Kinë.

Macron theksoi teorinë e tij të përkëdhelur të “autonomisë strategjike” që Evropa, me sa duket e udhëhequr nga Franca, të bëhet një “superfuqi e tretë”.

Ai tha se “rreziku i madh” me të cilin përballet Evropa është se ajo “kapet në kriza që nuk janë tonat, gjë që e pengon atë të ndërtojë autonominë e saj strategjike”.

Xi Jinping dhe Partia Komuniste Kineze kanë mbështetur me entuziazëm konceptin e Macron për autonomi strategjike dhe zyrtarët kinezë i referohen vazhdimisht atij në marrëdhëniet e tyre me vendet evropiane.

Udhëheqësit e partive dhe teoricienët në Pekin janë të bindur se Perëndimi është në rënie dhe Kina është në rritje dhe se dobësimi i marrëdhënieve transatlantike do të ndihmojë në përshpejtimin e kësaj tendence.

“Paradoksi do të ishte që, të mbërthyer nga paniku, ne besojmë se jemi thjesht ndjekës të Amerikës”, tha Macron në intervistë.

Leak of Classified US Documents Represents ‘Significant Breach of Intelligence’
Keep Watching

“Pyetja që evropianët duhet t’i përgjigjen … a është në interesin tonë të përshpejtojmë një krizë në Tajvan? Jo. Gjëja më e keqe do të ishte të mendosh se ne evropianët duhet të bëhemi ndjekës në këtë temë dhe të marrim udhëzimet nga agjenda e SHBA-ve”.

Vetëm disa orë pasi fluturimi i tij u nis nga Guangzhou për në Paris, Kina nisi stërvitje të mëdha ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur të Tajvanit, të cilin Kina e pretendon si territorin e saj, por SHBA-të kanë premtuar se do ta armatosin dhe mbrojnë.

Këto ushtrime ishin një përgjigje ndaj turneut diplomatik 10-ditor të Presidentes tajvaneze Tsai Ing-Wen në vendet e Amerikës Qendrore, i cili përfshinte një takim me kryetarin republikan të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Kevin McCarthy.

Njerëz që e njohin se si mendon Macron thanë se ai ishte i lumtur që Pekini të paktën kishte pritur derisa të dilte nga hapësira ajrore kineze përpara se të niste stërvitjen e simuluar “rrethimi i Tajvanit”.

Pekini ka kërcënuar vazhdimisht se do të pushtojë vitet e fundit dhe ka një politikë të izolimit të ishullit demokratik duke i detyruar vendet e tjera ta njohin atë si pjesë të “Kinës”.

Latest articles

Related articles