Ditari i Luftës: Forcat ruse hapin transhe 70 kilometra, Ukrain përgatitet për kundërofensivë


Forcat ruse kanë hapur një llogore 70 kilometra të gjatë në pjesët e pushtuara të rajonit të Zaporozhye, shkruan Kyiv Independent. Transheja është fotografuar nga sateliti Sentinel-2 dhe ndodhet prapa vijës aktuale të frontit. Ai shtrihet nga qyteti i pushtuar i Melitopol në rajonin e Zaporozhye deri në fshatin Marinivka në rajonin e Donetsk.
Inteligjenca britanike tha se rusët me gjasë kishin pushtuar qendrën e Bakhmutit dhe se rrugët e furnizimit për forcat ukrainase në perëndim tani janë të kërcënuara. Qyteti lindor është një nga zonat e fundit urbane të Donetsk që i rezistoi pushtimit rus. Tashmë e kthyer kryesisht në rrënoja, qendra e qytetit ka qenë në objektiv i luftimeve intensive për muaj të tërë.
Eksperti ushtarak ukrainas Vladyslav Seleznyov tha më herët se forcat do të duhej të tërhiqeshin nëse aftësia e logjistike e ushtrisë do të rrezikohej më tej. “Situata është e vështirë, armiku po përqendron të gjitha përpjekjet për të kapur Bakhmutin. Megjithatë, Ukraina po pëson humbje serioze dhe nuk po arrin sukses strategjik”, tha zëdhënësi i Komandës Ushtarake Lindore, Sergei Cherevatii për Reuters. Në fillim të kësaj jave, Cherevatiy hodhi poshtë pretendimet e Kremlinit se kishte ngritur një flamur rus mbi një nga ndërtesat administrative të Bakhmut.
Në një takim me homologun e tij rus Sergej Lavrov, ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se qeveria e Ankarasë do të vazhdojë përpjekjet për t’i dhënë fund konfliktit përmes negociatave me Rusinë dhe Ukrainën.
Turqia ka shprehur shqetësimin se lufta mes Ukrainës dhe Rusisë do të intensifikohet në pranverë. Ka kohë që flitet për një kundëofensivë të madhe ukrainase që mund të ndryshojë rrjedhën e luftës që ka zgjatur më shumë se një vit. Ka disa sinjale se një ofensivë mund të ndodhë në muajin e ardhshëm. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se “çlirimi” i Krimesë nuk ka alternativë, jo vetëm për Ukrainën, por edhe për të gjithë botën. Sipas Zelensky, Ukraina do të kthehet në Krime dhe më pas paqja do të kthehet në botë.

Latest articles

Related articles