Në Francë janë të sigurt: divorci i Mesi me PSG-në është afër

“Afër divorcit”. Kështu shkruan L’Equipe, dy ditë pas humbjes me Lyon, i cili mund të rrezikojë një kampionat që dukej në një vend të sigurt. Bëhet fjalë për të ardhmen e Lionel Messit te PSG. Kampioni argjentinas, i cili u kontestua edhe një herë nga tifozët në Parc des Princes të dielën, ende nuk e ka rinovuar kontratën fitimprurëse me klubin e Al Khelaifi dhe pas një sezoni zhgënjyes, e ardhmja e tij me kalimin e kohës duket gjithmonë më larg Parisit.

Sipas asaj që raporton gazeta franceze, e vetmja mundësi që ‘Pulce’ dhe PSG të vazhdojnë së bashku është që argjentinasi të pranojë një ulje të ndjeshme të pagës së tij (rreth një të katërtën në krahasim me atë që merr tani) dhe të vërtetojë tezën që citon një burim brenda klubit, i cili deklaroi se: “Mbi të gjitha nga këndvështrimi i “fair play” financiar, por edhe për të pasur më shumë liri tregu, klubi do të duhet të gjejë mënyra për të ulur faturën e pagave”.

Një tezë, megjithatë, e kundërshtuar nga Sport, sipas së cilës edhe nëse PSG-ja duhet të ulë shpenzimet, në asnjë mënyrë nuk do t’i kërkojë Messit uljen e pagës. Sipas gazetës katalanase, gjatë Kupës së Botës në Katar, babai i lojtarit dhe Al Khelaifi kanë gjetur një marrëveshje për të shkruar +1 në kontratën e sulmuesit dhe për këtë arsye ta zgjasin atë për një vit tjetër me të njëjtat kushte, por pesë muaj më pas rinovimi nuk është nënshkruar ende. Pse?

Problemi nuk janë kërkesat ekonomike, por vullneti i lojtarit, i cili do të donte garanci për projektin sportiv të klubit dhe garanci për emrin e trajnerit të ardhshëm. Megjithatë, qofshin ato ekonomike apo sportive, problemet ekzistojnë dhe zhurmat e tifozëve i përkeqësojnë dhe i nënvizojnë, ndërsa nga Barcelona vëzhgojnë dhe vazhdojnë të ëndërrojnë rikthimin e ‘Pulce’.

Latest articles

Related articles