Ja kush është njeriu më i pasur në botë për vitin 2023

Bernard Arnault , CEO i grupit më të madh në botë të mallrave luksoze LVMH, dhe familja e tij janë njerëzit më të pasur për vitin 2023 sipas revistës Forbes që u publikua sot.

Në vend të dytë radhitet Elon Musk, pronar i Tesla, Tëitter apo edhe Space X dhe në vend të tretë Jeff Bezos, themelues i Amazon .
As Bezos, as Musk, ja kush është njeriu më i pasur në

Siç shihet nga renditja e re, faktet kanë ndryshuar dhe manjatët e gjigantëve të teknologjisë kanë humbur një pjesë të pasurisë së tyre.

Por dhjetorin e kaluar, miliarderi francez dhe familja e tij u bënë pronarë të pasurisë më të madhe në botë sipas listës “në kohë reale” , duke përdorur kryesisht çmimet e bursës dhe kursin e këmbimit si kriter.

Në listën më të mirë të vitit 2023 në botë të publikuar sot, pasuria e tij vlerësohet të arrijë në 211 miliardë dollarë.

Forbes shpjegon se “ka llogaritur vlerën neto duke përdorur çmimet e aksioneve dhe kurset e këmbimit që nga e premtja, 11 mars 2023”.

“Për herë të parë në historinë e renditjes, burri dhe gruaja më e pasur e Francës janë edhe më të pasurit në botë. Një performancë e dyfishtë që tregon energjinë e ekonomisë franceze pavarësisht krizave të njëpasnjëshme që po kalon vendi ynë, drejtpërdrejt ose tërthorazi ”, thuhet në një deklaratë të Forbes France.

Elon Musk zë vendin e dytë në listën e të pasurve në botë, me një pasuri të vlerësuar në 180 miliardë dollarë, i ndjekur nga Jeff Bezos (114 miliardë), Larry Ellison, bashkëthemelues i kompanisë softuerike Oracle (107 miliardë) dhe sipërmarrësi Warren Buffett. (106 miliardë).

Dhjetë të parët plotësohen nga amerikanët Bill Gates (104 miliardë) dhe Michael Bloomberg (94.5 miliardë), meksikani Carlos Slim dhe familja e tij (93 miliardë), indiani Mukesh Ambani (83.4 miliardë) dhe amerikani Steve Ballmer (80.7 miliardë dollarë). .

Françoise Betancourt Meyer (dhe familja e saj) – në vend të njëmbëdhjetë me 80.5 miliardë dollarë – është për të tretin vit radhazi shpallet gruaja më e pasur në botë.

Latest articles

Related articles