Ditari i luftës: Atentat ndaj blogerit ushtarak rus, si paralajmërim për kreun e grupit mercenat Wagner

Hetuesit rusë thanë sot se kanë arrestuar një të dyshuar për sulmin me bombë në një kafene, pronë e grupit mercenary Wagner, në qytetin e dytë më të madh të Rusisë që vrau Vladlen Tatarsky (Maxim Fomin), një bloger ushtarak dhe mbështetës i fushatës ruse në Ukrainë.
Darya Trepova është arrestuar me dyshimin për përfshirje në shpërthimin në një kafene në Shën Petersburg, tha Komiteti Hetimor Rus i Telegram. Sipas hetimeve të FSB, Trepova dyshohet se ka sjellë në kafene një kuti me një bust të Tatarsky, ku kishte një mjet shpërthyes që vrau blogerin rus. Tatarsky vdiq dje në një shpërthim në një kafene në Shën Petersburg, ku u plagosën 32 persona të tjerë.
Fomin vjen nga Makiivka, në rajonin e kontestuar Donetsk. Në vitin 2014, pasi u arratis nga burgu ku po vuante dënimin për një grabitje banke, ai iu bashkua Batalionit pro-rus Vostok. Ai do të bëhej ndër ‘blogerët e luftës’ më të famshëm, kanali i të cilit në Telegram kishte mbi 560,000 ndjekës. Ai e përdori statusin e tij për të mbledhur para për të blerë pajisje për Vostok dhe njësi të tjera (përfshirë neofashistin Rusich) dhe gjithashtu, gjithnjë e më shumë, për t’iu bërë jehonë pretendimeve të hapura të Yevgeny Prigozhin, menaxher i ushtrisë mercenare Wagner.
Një muaj më parë, për shembull, ai intervistoi Prigozhin, duke i dhënë atij një platformë për të përsëritur ankesat e tij se Ministria e Mbrojtjes nuk po i jepte Wagner mjaftueshëm municion. Në fund të marsit ai kishte pohuar se kishte shoqëruar Prigozhin në një mision faktmbledhës në qytetin e luftuar të Bakhmutit.
Vdekja e tij duket se ka qenë një komplot i organizuar me kujdes. Ai po fliste në një mbledhje të një grupi që e quan veten Cyberfront Z, një grup blogerësh që mbështesin kauzën e Rusisë në Ukrainë dhe shpesh inkurajojnë ushtrinë e rregullt për të qenë mjaft brutale dhe agresive. Afërsia e Fomin me Prigozhin, i cili duket se i ka mbështetur financiarisht projektet e tij, mund të nënkuptojë gjithashtu se kjo ishte një goditje kundër tij ose një paralajmërim.
Për momentin është e pamundur të thuhet se kush qëndron pas sulmit. Pas vrasjes së Daria Dugina-s, vajzës së filozofit imperialist Aleksandër Dugin, Uashingtoni la të kuptohej në mënyrë të pazakontë se Kievi qëndronte drejtpërdrejt ose tërthorazi pas saj, gjë që u interpretua si një paralajmërim për të shmangur sulme të tilla.
Është pothuajse me siguri një rastësi, por të dielën u shfaq gjithashtu publikimi i një grupi që e quan veten Klubi i Patriotëve të Zemëruar, duke përfshirë nacionalistë të tillë të shquar si Igor ‘Strelkov’ Girkin, manifesti i të cilit haptazi imperialist përfshin gjithashtu një goditje kundër Wagner-it dhe kështu, sipas nënkuptimit, Prigozhin, miqtë dhe krijesat e tij.

Latest articles

Related articles