VOA| SHBA, viktima dhe shkatërrime nga stuhitë e fuqishme

Të paktën 18 persona humbën jetën si pasojë e tornadove të fuqishme që prekën së paku shtatë shtete në Shtetet e Bashkuara.

Stuhitë e forta plagosën dhjetra persona, lane të bllokuar dhjetra banorë në shtëpitë e tyre dhe shkatërruan biznese dhe ndërtesa.

Viktima u shënuan në shtetet e Arkansasit, Alabamës, Illinoit dhe Indianës.

Në disa qytetete, autoritetet kanë bërë thirrje për evakuimin e banorëve.

Rreth 90 mijë abonentë u përballën me mungesë të energjisë elektrike në shtetin e Arkansasit ndërsa ndërepreje pati edhe në të paktën 5 shtete të tjera.

Sipas meteorologëve moti pritet të përkeqësohet gjatë ditës së sotme.

Javën e kaluar, si pasojë e motit të keq, 26 persona humbën jetën dhe mbi 400 shtëpi u shkatërruan në shtetin Misisipi.

Latest articles

Related articles