Ditari i luftës: Putin firmos rekrutimin e 147 mijë trupave të tjerë për ushtrinë ruse, Ukraina i shkatërron radarët

Forcat e armatosura ruse nuk po planifikojnë një valë të dytë mobilizimi dhe thirrja për shërbimin e detyrueshëm ushtarak është pjesë e një programi rutinë rekrutimi, njoftuan sot zyrtarët. “Do të doja të theksoja se planet e Shtabit të Përgjithshëm nuk përfshijnë një valë të dytë mobilizimi”, tha Vladimir Tsimlyansky, një përfaqësues i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse. Ai shtoi se Ministria e Mbrojtjes ka mjaft trupa për të përmbushur qëllimet e saj dhe se rekrutët do të shërbejnë shërbimin ushtarak vetëm në postet e përhershme në Rusi.
Ministria ruse e Mbrojtjes tradicionalisht thërret burrat për shërbimin e detyrueshëm ushtarak dy herë në vit, në pranverë dhe në vjeshtë. Mobilizimi është një proces i veçantë në të cilin thirren forcat rezervë dhe personeli tjetër ushtarak në rast emergjence ose lufte. Kujtojmë se presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dje një dekret që kërkon shërbimin e detyrueshëm ushtarak, gjatë shërbimit ushtarak pranveror, për 147.000 mijë qytetarë të moshës 18 deri në 27 vjeç.
Nga ana tjetër, ministria britanike e Mbrojtjes në raportin e saj të përditshëm për situatën në Ukrainë thekson se më 23 mars 2023, forcat e operacioneve speciale ukrainase publikuan një video të shkatërrimit të radarit rus kundër baterive ZOOPARK-1M në rajonin e Donetskut. Të dyja palët po përpiqen të neutralizojnë radarët kundër baterive gjatë pushtimit të Ukrainës.
Këto sisteme janë relativisht të pakta në numër, por ato kanë një rëndësi të madhe në fushën e betejës, sepse u lejojnë komandantëve të lokalizojnë shpejt dhe të angazhojnë artilerinë e armikut. Për shkak se ato kanë një sinjal elektromagnetik aktiv, ato mund të zbulohen dhe shkatërrohen. Rusia ka humbur të paktën gjashtë radarë ZOOPARK-1M deri më tani dhe ndoshta vetëm një numër i kufizuar ka mbetur në Ukrainë. Rinovimi i flotës së radarëve kundër baterive të artilerisë ka të ngjarë të jetë një prioritet kyç për të dyja palët, por gjithashtu një problem për Rusinë sepse sistemet mbështeten në dërgesat e elektronikës të sanksionuar të teknologjisë së lartë.
Kisha Ortodokse Serbe ka akuzuar qeverinë në Ukrainë për presion, dhunë dhe persekutim ndaj Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila është nën juridiksionin e Kishës Ortodokse Ruse. Kjo vjen pasi autoritetet në Kiev u lëshuan një ultimatum murgjve të Kishës Ortodokse të Ukrainës, teologëve dhe studentëve – të largoheshin nga manastiri Kyiv-Pechersk Lavra deri në mesnatë. Masa është e diskutueshme, si ndërkombëtarisht, ashtu edhe në vetë Ukrainën. Patriarku serb Porfiri në një deklaratë ai thotë se Ukraina “persekuton Ortodoksinë”.
Vitin e kaluar, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski udhëzoi parlamentin të hartonte një ligj për të ndaluar organizatat fetare të lidhura me qendrat e pushtetit në Rusi.

Në janar, qeveria ukrainase dërgoi një projektligj në parlament që mund të shpërndante Kishën Ortodokse të Ukrainës nëse autoritetet përcaktojnë se ajo ka lidhje me Rusinë.

Latest articles

Related articles