Ditari i luftës: Dëmi i shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë vlerësohet në 135 miliardë dollarë

Një kontigjent prej 18 tankesh luftarake Leopard 2, të cilat Gjermania premtoi t’i dërgonte në Kiev për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, janë dorëzuar në kufirin ukrainas, raportoi sot Spiegel, duke cituar burime të paidentifikuara. Sipas mediave, Ukrainës i janë dorëzuar rreth 40 mjete luftarake të këmbësorisë të tipit Marder.

Më 25 janar, qeveria gjermane miratoi dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, si dhe rieksportin e tyre nga vendet partnere. Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius Pas këtij vendimi ai tha se tanket do të dorëzoheshin para fundit të marsit. Gjithashtu Polonia dorëzoi tanket e para luftarake “Leopard 2” të prodhimit gjerman në Ukrainë një muaj më parë.

Nga ana tjetër, përgatitjet për rindërtimin e Ukrainës dhe trajtimin e dëmeve të luftës duhet të fillojnë, tha ministri gjerman për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik Svenja Schulze në konferencën e përbashkët për shtyp me ambasadorin ukrainas në Berlin Oleksiy Makeev.

“Nga përvoja në punën e rindërtimit në mbarë botën, ne e dimë se përgatitja e mirë është jashtëzakonisht e rëndësishme, në mënyrë që kujdesi urgjent të mund të plotësojë shërimin afatgjatë sa më mirë dhe me efikasitet të jetë e mundur,” shtoi Schulze.“Dëmi i shkaktuar nga pushtimi rus është i madh dhe aktualisht vlerësohet në 135 miliardë dollarë”, tha Makeev.

Ai shtoi se Ukrainës do t’i nevojiten më shumë se 400 miliardë dollarë, nga të cilat “14 miliardë nevojiten këtë vit”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje, Makeev tha se Ukraina do të sigurojë përdorimin e duhur të fondeve dhe do të luftojë korrupsionin.

Latest articles

Related articles