Tornadot vdekjeprurëse në SHBA, të paktën 26 jetë të humbura

Të paktën 26 persona kanë humbur jetën si pasojë e tornadove shkatërruese që goditën shtetin jugor të SHBA-ve në Mississippi.

Sipas Agjencisë Shtetërore të Menaxhimit të Emergjencave në Mississippi (MSEMA), numri i viktimave ka shkuar në 26 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur.

Tornadoja ka lëvizur drejt disa shteteve jugore amerikane, autoritetet kanë paralajmëruar se në disa vende situata mund të jetë “kërcënuese për jetë”.

Shërbimi Kombëtar amerikan i Motit konfirmoi se tornadoja ka shkatërruar disa pjesë në Misisipi. Në dy qyteza rurale të këtij shteti është raportuar se tornadoja ka arritur në 113 kilometra në orë dhe është nisur drejt Alabamës.

Angelia Easton, mjeke ligjore në qarkun Sharki, më herët tha se 13 persona janë vrarë nga tornadoja në Misisipi.

Shërbimi Kombëtar i Motit ka lëshuar alarm për stuhinë duke u bërë thirrje qytetarëve: “Për të mbrojtur jetën tuaj, strehohuni tani”.

Ky shërbim tha se banorët mund të lëndohen për shkak të objekteve që mund të fluturojnë për shkak të erërave të fuqishme.

Qendra për Parashikimin e Stuhive paralajmëroi se disa pjesë të Arkansasit, Luizianës, Misisipit dhe Tenesisë mund të përballen me tornado të fuqishme. Stuhi po ashtu është paraparë të godasin lindjen e Teksasit dhe juglindjen e Oklahomës, por edhe juglindjen e Mizurit dhe jugun e Illinojsit.

Sipas autoriteteve, të premten mbi 49.000 banorë kanë mbetur pa energji elektrike në Arkansas, Misisipi dhe Tenesi.

Latest articles

Related articles