Shefi i Wagner zbulon planin e Rusisë për të pushtuar Ukrainën(Video)

Forcat e armatosura ukrainase kanë mbledhur mbi 80,000 ushtarë rreth Bakhmutit. Yevgeny Prigozhin, shefi i Wagner, tha në një video të publikuar në kanalin Telegram të shërbimit të tij për shtyp.

“Që sot, armiku ka vendosur më shumë se 80,000 [ushtarakë] rreth Bakhmutit. Ky grupim është në Seversk, Slavyansk, Kramatorsk, Druzhkovka, Konstantinovka dhe Chasovoy Yar,” tha Prigozhin.

“Ukrainasit morën një sasi shumë të madhe pajisjesh të ndryshme të NATO-s, automjete të ndryshme të blinduara, tanke Leopards, për të cilat të gjithë po flasin dhe përgatitën rezerva prej rreth 200,000 vetësh”, shtoi ai.

Sipas Prigozhin, me ndihmën e forcave të grumbulluara, përveç veprimeve ushtarake në Bakhmut, forcat e armatosura të Ukrainës mund të përpiqen të japin goditjen e parë në drejtim të Belgorodit. “Ata do të përpiqen të shkojnë pranë Belgorod,” teorizoi ai.

Ai shton se ushtria ukrainase do të marshojë në Belgorod dhe se kufiri midis tij dhe Kharkivit duhet të forcohet për të qenë i padepërtueshëm.

Prigozhin: Më pas do të tentojnë të kalojnë linjën Svatova-Kremin për të arritur në Valujki. Së treti, ata do të përqendrohen në Bakhmut për të sulmuar formacionet ruse, për të demoralizuar forcat dhe për të fituar një avantazh. Pasi ta kontrollojnë Bakhmutin, do t’iu hapet rruga përpara. Një grup prej 80 mijë trupash është përqendruar rreth Bakhmutit dhe duke mbajtur këtë linjë, ata mund të përpiqen të ndalojnë njësitë e Wagner. Kur ta bëjnë këtë, ata do të hapin një rrugë prej 30 deri në 40 km ku mund të përqendrohen. Ata do të lëvizin në disa drejtime në të njëjtën kohë – nga poshtë në Lisichansk-Severodonetsk, duke u përpjekur të ndajnë Luhanskun dhe Donetskun në dy pjesë. Pastaj do të përqendrohen rreth Dnieperit dhe do të lëvizin drejt Zaporizhzhia. Do të kryejnë disa sulme për të fituar Berdyansk, Melitopol dhe Mariupolin, duke bllokuar kështu Krimenë. Pastaj ata do të shkojnë në urën e Krimesë dhe do ta kthejnë situatën si në kufijtë e vitit 1991.

 

Latest articles

Related articles