Rama sulmon në BBC politikën britanike: Deklaratat kundër komunitetit shqiptar të turpshme

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Mbretërinë e Bashkuar për një vizitë zyrtare, nga ku nuk ka ngurruar të sulmojë politikën britanike duke folur për mediat vendase.

Ndonëse 13 mijë shqiptarë hynë në Britani me gomone vitin e kaluar, Rama tha se shqiptarët nuk duhet të karakterizohen si njerëz që shkojnë në Angli me gomone. Sipas tij, çështja e kalimeve me gomone kishte çuar në një “pikë shumë të ulët” në marrëdhëniet MB-Shqipëri dhe se “ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”.

SHKRIMI I PLOTË
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama kritikoi sot komentet për emigrantët që kalojnë Kanalin nga Sekretarja e Brendshme Suella Braverman.

Në një vizitë në Britani për bisedime me kryeministrin Rishi Sunak, zoti Rama tha se çështja e kalimeve me gomone kishte çuar në një “pikë shumë të ulët” në marrëdhëniet MB-Shqipëri.

“Ka qenë një moment shumë, shumë i turpshëm për politikën britanike”, tha lideri i vendit ballkanik.

Ai shtoi se shqiptarët nuk duhet të karakterizohen si njerëz që vijnë me gomone dhe apeloi që të mos lejohen ‘disa mollë të kalbura’ që të ndikojnë në pikëpamjen e britanikëve për bashkatdhetarët e tij.

“Meqë Britania nuk ka të bëjë vetëm me James Bond-in apo Mr. Bean, ne nuk kemi të bëjmë vetëm me ‘Taken’”, tha Rama, duke iu referuar filmit të Liam Neeson për trafikantët shqiptarë.

Shifrat treguan se të paktën 13,000 shqiptarë hynë në Britani me gomone vitin e kaluar, që ishte pak më pak se një e treta e të gjithë mbërritjeve.

Zonja Braverman ndezi një grindje diplomatike me Tiranën në tetor kur foli për “lejimin e të gjithë kriminelëve shqiptarë të vijnë në këtë vend”.

Latest articles

Related articles