Pekini: Vizita e Xi Jinping në Rusi është për të nxitur paqen

Vizita e ardhshme e Xi Jinping në Rusi është për të promovuar paqen dhe Kina do të mbajë “pozitën e saj objektive dhe të paanshme” për çështjet ndërkombëtare dhe rajonale, përfshirë krizën në Ukrainë, tha të premten një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze.

“Propozimi i Kinës është që të nxisë paqen dhe të promovojë bisedimet,” tha zëdhënësi Ëang Ëenbin në një konferencë të rregullt për shtyp të premten.

Udhëtimi i Xi vjen ndërsa Pekini përpiqet të prezantohet si një ndërmjetës neutral i paqes në luftën e Ukrainës dhe ndërsa përpiqet të balancojë marrëdhëniet e tij “pa kufij” me Moskën dhe marrëdhëniet e tensionuara me Perëndimin.

Zyrtarët perëndimorë kanë ngritur gjithashtu shqetësime se Kina mund të konsiderojë t’i japë Rusisë ndihmë vdekjeprurëse ushtarake, një akuzë e mohuar nga Pekini.

CNN raportoi muajin e kaluar se SHBA kishte deklaruar se qeveria kineze po konsideron t’i dërgojë Rusisë dronë dhe municione në luftën kundër Ukrainës.

Pa përmendur ndonjë vend specifik, Ëang gjithashtu u duk se kritikoi Shtetet e Bashkuara, duke thënë se Kina kundërshton “sanksionet e njëanshme dhe juridiksionin afatgjatë pa bazë në të drejtën ndërkombëtare dhe pa autorizimin e Këshillit të Sigurimit. Ai gjithashtu akuzoi disa vende të një “standardi të dyfishtë” për shitjen e armëve, duke thënë se ata “po i hedhin benzinë zjarrit” për çështjen e Ukrainës.

Latest articles

Related articles