Ushtria amerikane publikon pamjet e avionit luftarak rus rrëzoi dronin amerikan (VIDEO)

Komanda Evropiane e Ushtrisë Amerikane ka publikuar pamjet e takimit të së martës mes një droni mbikëqyrës amerikan dhe një avioni luftarak rus teksa luhej mbi Detin e Zi.

Videoja e sapodeklasifikuar përshkruan momente kritike në takimin në ajër, që Pentagoni tha se zgjati 30-40 minuta.

Videoja tregon kamerën e dronit MQ-9 Reaper të drejtuar prapa nga bishti i tij dhe helika e dronit, e cila është montuar në pjesën e pasme, duke u rrotulluar.

Më pas, një avion luftarak rus Sukhoi SU-27 shfaqet duke u afruar. Ndërsa afrohet, luftarak rus hedh karburant ndërsa përgjon dronin amerikan.

Në një pjesë tjetër të pamjeve, avioni rus bën një tjetër kalim. Ndërsa afrohet, përsëri hedh karburant.

Videoja nga droni më pas prishet ndërsa avioni luftarak rus përplaset me MQ-9 Reaper, duke dëmtuar helikën dhe në fund duke detyruar SHBA-në të rrëzojë dronin në Detin e Zi. Rusia ka mohuar të ketë ndodhur një përplasje.

Kur kamera kthehet në linjë në filmim, pamja kthehet përsëri prapa dhe helika shfaqet e dëmtuar nga përplasja.

Me helikën e dëmtuar, operatorët e dronit në mënyrë efektive e fluturuan avionin si një avion avionësh ndërsa ai zbriste mbi Detin e Zi, duke e rrëzuar atë në ujërat ndërkombëtare në jugperëndim të Krimesë.

Gjatë rrugës, dy zyrtarë amerikanë i thanë CNN se operatorët fshinë nga distanca softuerin e ndjeshëm të dronit, duke zbutur rrezikun që materialet sekrete të binin në duart e armikut përpara se ai të rrëzohej në ujë .

Të mërkurën, koordinatori i komunikimit i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby tha për “CNN This Morning” se droni nuk ishte gjetur dhe se ai “nuk ishte i sigurt” se SHBA do të ishte në gjendje ta rimarrë atë.

Moska e kishte bërë të qartë se do të përpiqej të merrte rrënojat e dronit dhe dy zyrtarë i thanë CNN të mërkurën se Rusia kishte arritur në vendin e rrëzimit të MQ-9 në Detin e Zi.

Kirby nuk do të konfirmonte zhvillimin e raportuar, por tha se SHBA-ja “e kishte bërë të pamundur që ata të ishin në gjendje të grumbullonin ndonjë gjë me vlerë inteligjente nga mbetjet e atij droni, çfarëdo mbetjesh që mund të kishte në sipërfaqen e ujit”.

Latest articles

Related articles