Ukrainasit rrëzuan një dron kinez në territorin e tyre

Ushtarët ukrainas pretendojnë se kanë rrëzuar një dron të armatosur të prodhimit kinez në territorin e tyre me armë automatike gjatë fundjavës, shkruan CNN.

Mugin-5 është një dron komercial i prodhuar nga një prodhues kinez me bazë në qytetin port të Xiamen, në bregun lindor të Kinës.

Disa blogerë të teknologjisë thonë se ata njihen si “Alibaba drone” sepse ato janë në dispozicion për shitje deri në 15,000 dollarë në faqet e internetit të tregut kinez.

Mugin Limited konfirmoi për CNN se ishte avioni i tyre, duke e quajtur atë një “incident të pafat”.

Është teknologjia e fundit e përdorimit të një droni civil që është montuar dhe armatosur, një shenjë e modeleve të luftës që ndryshojnë me shpejtësi.
“Përgjatë vijave të para, ne në thelb po bëjmë zbulim ajror gjatë gjithë kohës”, tha Maxim, një veteran 35-vjeçar i Forcave Ajrore për CNN.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) i tha CNN se agjentët e tyre me bazë në territorin e kontrolluar nga Rusia i paralajmëruan se një dron ishte nisur prej andej dhe ishte nisur drejt një objektivi ukrainas.

SBU më pas ngriti alarmin me njësitë ushtarake me bazë në Ukrainën lindore, pranë qytetit të Slavyansk.

Rreth orës 2 të mëngjesit të së shtunës, luftëtarët e brigadës 111 të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës dëgjuan një dron dhe madje panë dritën në avion duke ndezur.

“Nga zëri, nga drita sinjalizuese, ushtarët kanë qëlluar në drejtim të tij dhe kanë rrëzuar dronin”, tha Maxim.

Maxim tha se droni po fluturonte në një lartësi shumë të ulët – aq afër sa për ta rrëzuar atë me një pistoletë.

Në janar, zyrtarët në rajonin e kontrolluar nga Rusia Luhansk të Ukrainës lindore thanë se kishin rrëzuar një Mugin-5 të nisur nga forcat ukrainase.

Zyrtarët ukrainas nuk kanë komentuar mbi këtë incident specifik, por ekspertët thanë se kishte prova që të dyja palët në konflikt po përdornin teknologjinë.

Ndërsa armët zhvillohen në kohë reale në fushat e betejës të Ukrainës, kompanitë civile që qëndrojnë pas teknologjisë tani po përpiqen të gjejnë mënyra për të parandaluar hyrjen e produkteve të tyre në zinxhirin e furnizimit ushtarak.

“Ne nuk e falim përdorimin. Ne po përpiqemi ta ndalojmë atë”, tha një zëdhënës i Mugin Limited për CNN.

Në një deklaratë të mëparshme të postuar në faqen e saj të internetit më 2 mars, Mugin Limited tha se “dënon” përdorimin e produkteve të saj gjatë luftës dhe tha se ndaloi shitjen e produkteve në Rusi ose Ukrainë në fillim të luftës.

Latest articles

Related articles