Putin: Rusia është në luftë për ekzistencë si shtet

RUSI- Presidenti Vladimir Putin deklaroi se ajo që ishte në rrezik nga lufta në Ukrainë ishte vetë ekzistenca e Rusisë si shtet. Në një takim me punëtorët e një fabrike aviacioni, Putin përsëriti argumentin e tij të njohur se Perëndimi ishte i prirur për të ndarë Rusinë, shkruajnë mediat e huaja.

“Pra, për ne kjo nuk është një detyrë gjeopolitike, por një detyrë e mbijetesës së shtetësisë ruse, duke krijuar kushte për zhvillimin e ardhshëm të vendit dhe fëmijëve tanë,” tha ai.

Putin ka akuzuar Perëndimin se përdor Ukrainën si një mjet për të zhvilluar luftë kundër Rusisë dhe për t’i shkaktuar asaj një “disfatë strategjike”. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj thonë se po ndihmojnë Ukrainën të mbrohet nga një pushtim i stilit perandorak që ka shkatërruar qytetet ukrainase, ka vrarë mijëra civilë dhe ka detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre.

Putin tha se kishte qenë i shqetësuar për ekonominë kur Perëndimi vendosi valë të paprecedentë sanksionesh vitin e kaluar, por ajo u kthye më e fortë se sa pritej.

Latest articles

Related articles