Franca miraton reformën e pensioneve

Edhe pse protestat pushtuan vendin, Senati i Francës miratoi reformën e diskutueshme në sistemin e pensioneve me 195 vota pro.

Ligjvënësit miratuan planin i cili synon të rrisë moshën e daljes në pension nga 62 vjeç që është aktualisht në 64 vjeç.

Kjo do të thotë se paketa e qeverisë është shumë afër shndërrimit në ligj.

“Kemi arritur në fund të këtij debati shumë të fortë për të cilin kanë folur të gjithë. Që nga e enjtja e datës 2 mars jemi ulur për dhjetë ditë dhe kemi pasur më shumë se 100 orë debat. Kemi regjistruar një numër rekord të amendamenteve: 8,900 në total” u shpreh kreu i Senatit.

Tanimë vendimi përfundimtar pritet të merret të mërkurën. Votimi erdhi disa orë pasi qindra mijëra njerëz marshuan në protesta në të gjithë vendin për të ushtruar presion ndaj presidentit Macron.

Latest articles

Related articles