Pse Arabia Saudite ka depozituar 5 miliardë dollarë në bankën qendrore turke?!

Arabia Saudite njoftoi në fillim të kësaj jave se depozitoi 5 miliardë dollarë në bankën qendrore turke, duke ndihmuar Ankaranë të forcojë monedhën e saj të dobësuar prej kohësh, lirën, pas tërmetit masiv të muajit të kaluar që goditi Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore.

Depozita siguron një gur themeli për atë se sa janë përmirësuar marrëdhëniet midis mbretërisë dhe Turqisë pas vitesh tensionesh midis kombeve, veçanërisht pas vrasjes dhe copëtimit të kolumnistit të Washington Post në vitin 2018, Jamal Khashoggi në Konsullatën Saudite në Stamboll. Turqia gjithashtu mbështeti Katarin në një bojkot prej vitesh nga mbretëria, Bahreini, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Depozita gjithashtu ka të ngjarë të ndihmojë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan përpara zgjedhjeve të ardhshme të këtij viti.

Mbretëria e bëri njoftimin nëpërmjet një deklarate në agjencinë shtetërore të shtypit saudit, duke e përshkruar atë si “një dëshmi për bashkëpunimin e ngushtë dhe lidhjet historike që ekzistojnë midis mbretërisë së Arabisë Saudite dhe Republikës së Turqisë dhe popullit të saj vëlla.” Dhe njoftoi gjithashtu se paratë erdhën nga Fondi Saudit për Zhvillim.

Deklarata nuk ofronte detaje se si do të përdoreshin paratë ose nëse mbretëria mund të kërkonte që shuma të kthehej. Megjithatë, depozita të tilla mund të ndihmojnë në forcimin e kursit të këmbimit për monedhën e një vendi kundrejt monedhave të tjera ndërkombëtarisht.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu, vlerësoi depozitën, duke thënë se ajo pasqyronte “mbështetjen e fortë të mbretërisë për popullin turk dhe besimin e saj në të ardhmen e ekonomisë turke”.

Turqia ka qenë duke luftuar me inflacionin e lartë dhe dobësimin e lirës edhe para tërmetit të 6 shkurtit dhe shumë nga pasgoditjet e tij të forta. Një vit më parë, 1 dollarë shitej për 14.26 lira ndërsa sot një dollar vlen 18.90 lira duke u dobësuar me afro 30% vitin e fundit.

Erdogan vizitoi dhe përqafoi Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman në vitin 2022, edhe pasi la të kuptohet për vite se princi i kurorës ka të ngjarë të ketë urdhëruar vrasjen e Khashoggi. Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë bërë të njëjtin vlerësim, megjithëse mbretëria mohon që princi të ketë pasur ndonjë rol në vrasje.

Latest articles

Related articles