Zjarrvënie të qëllimshme, në pranga dy autorët (Emrat)

Pas zjarreve që dogjën disa toka në Fier dhe Mallakastër, policia ka identifikuar autorët.
Në Fier u arrestua për zjarrrvënie shtetasi Festim Karriçi 40 vjeç ndërsa në Mallakastër u procedua në gjendje të lirë shtetasi Tomorr Isufaj 60 vjeç. Ata kanë thënë që vënia e zjarrit ka patur si qëllim djegien e barërave në tokën e tyre, po flakët janë përhapur dhe zjarri ka dalë jashtë kontrollit.

Njoftimi i Policisë:

DVP Fier/Vihet në pranga 1 shtetas dhe procedohet penalisht 1 tjetër, autorë të dyshuar të 2 rasteve të zjarrvënieve.

Si rezultat i punës për parandalimin dhe goditjen e rasteve të zjarrvënieve të qëllimshme apo nga pakujdesia, si dhe për identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të autorëve të tyre, shërbimet e Policisë së Fierit kanë konstatuar dhe goditur 2 raste të kësaj veprimtarie të kundërligjshme.

-Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Fier arrestuan shtetasin F. K., 40 vjeç, banues në Zharrëz, pasi në kodrat e fshatit Kuman, ka ndezur zjarr për djegien e barërave në tokën e tij dhe si pasojë e përhapjes së flakëve, janë djegur edhe sipërfaqe toke me shkurre dhe me ullinj, në pronësi të shtetasve të tjerë.

-Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Mallakastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin T. I., 60 vjeç, pasi në fshatin Ngreçan, Mallakastër, ka ndezur zjarr për djegien e barërave në tokën e tij dhe si pasojë e përhapjes së flakëve, janë djegur sipërfaqe toke me shkurre dhe barëra, në pronësi të shtetasve të tjerë.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Drejtoria Vendore e Policisë Fier apelon për të gjithë banorët, që në asnjë rast, të mos shkaktojnë zjarrvënie, pasi do të përballen me ligjin. Gjithashtu, fton qytetarët që të denoncojnë në numrin pa pagesë 112, çdo rast të zjarrvënies apo të paligjshmërive në tërësi, duke iu garantuar anonimatin, reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

Latest articles

Related articles