Presidenti amerikan Biden bën një vizitë të papritur në Ukrainë

Presidenti amerikan ka shkuar në Ukrainë për të shënuar përvjetorin e parë të luftës, duke u bërë i fundit në serinë e aleatëve perëndimorë që shfaqin mbështetjen e tyre ushtarake për vendin e Volodymyr Zelenskyy nëpërmjet një vizite.

Joe Biden ka mbërritur në Ukrainë duke shënuar vizitën e tij të parë në vend që nga fillimi i pushtimit rus.

Udhëtimi do të jetë një surprizë për shumë njerëz, pasi presidenti amerikan do të vizitonte Poloninë dhe javën e kaluar Shtëpia e Bardhë tha se ai nuk kishte ndërmend të kalonte kufirin në Ukrainën fqinje.

Biden është një nga liderët e fundit perëndimorë më të fuqishëm që u nis për në Kiev për të takuar Volodymyr Zelenskyy, bashkë me Rishi Sunak, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz që kanë udhëtuar më parë në Ukrainë.

Ka pasur spekulime gjatë gjithë mëngjesit se një zyrtar i lartë perëndimor mund të jetë për vizitë në kryeqytet.

Lajmi është konfirmuar nga deputetja ukrainase Lesia Vasylenko në Twitter.

Latest articles

Related articles