​Orban bën thirrje për armëpushim në Ukrainë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban përsëriti thirrjen e tij për t’i dhënë fund menjëherë luftimeve në Ukrainë dhe fillimin e negociatave të paqes.

“Jetët e njerëzve mund të shpëtohen vetëm me një armëpushim”, tha lideri populist i krahut të djathtë në fjalimin e tij vjetor, në Budapest.

Hungaria, e cila është anëtare e BE-së dhe NATO-s, ka hezituar për të mbështetur sanksionet perëndimore ndaj Rusisë.

Orban ka mbajtur një marrëdhënie miqësore me presidentin rus, Vladimir Putin që kur ai mori detyrën në vitin 2010.

Edhe pas pushtimit të luftës ruse të Ukrainës pothuajse saktësisht një vit më parë, marrëdhëniet midis Budapestit dhe Moskës nuk janë ftohur.

Ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto ka vazhduar takimet me homologun e tij rus, Sergei Lavrov.

“Ne vazhdojmë të ruajmë marrëdhëniet ekonomike me Rusinë dhe këtë ua rekomandojmë edhe partnerëve tanë të aleancës”, tha Orban.

Latest articles

Related articles